poniedziałek, 18 lutego 2013

Test/recenzja - tablet Shiru Hitomi 7

Witajcie,
dziś chciałbym przedstawić Wam test tabletu Shiru Hitomi 7 i możliwości czytelniczych jakie daje użycie tego urządzenia.
Prezentowany model to urządzenie z najniższej półki cenowej jeśli chodzi o tablety. Można go kupić już za niecałe 250 zł.
Zaopatrzony jest w 7 calowy pojemnościowy i multidotykowy (5 punktowy) wyświetlacz o rozdzielczości 800x480 nie wyposażony niestety w żadną warstwę zabezpieczającą (typu Gorilla Glass) przez co zakupem obowiązkowym staje się folia ochronna. Urządzenie posiada jednordzeniowy procesor taktowany 1,2 GHz, 512 MB pamięci RAM (DDR3) i wbudowaną pamięć o pojemności 4 GB. Pamięć można rozszerzyć za pomocą karty micro SD. Tablet posiada moduł łączności Wi-Fi, aparat/kamerkę o rozdzielczości 0,3 mln Mpix umieszczoną nad ekranem. Akumulator litowo-jonowy ma pojemność 3000 mAh.
Shiru Hitomi pracuje pod kontrolą systemu Android w wersji 4.0.Ice Cream Sandwich.
Jak widać cena urządzenia przekłada się na moc podzespołów, którym daleko od mocy topowych elementów używanych w droższych konstrukcjach.
Wymiary urządzenia wynoszą 182x120x10 mm. Waga wynosi 330 g.
Na węższej ściance znajdują się złącze Micro USB, złącze słuchawkowe i przycisk regulacji głośności.
Na dłuższej ściance znajduje się przycisk włączania/wyłączania.
Obudowa wykonana jest z nie najlepszej jakości tworzywa sztucznego sprawiającego wrażenie taniego plastiku. Urządzenie jednak dzięki temu jest dość lekkie i poręczne i nawet długie trzymanie w jednej dłoni nie powoduje jej zmęczenia.






Czy zatem ten jakże "budżetowy" tablet jest w stanie sprostać wymaganiom nie tylko "multimedialności" ale także czy sprawdza się jako urządzenie do czytania?
Możliwości Shiru Hitomi 7 jak większości urządzeń z Androidem zależą od aplikacji zainstalowanych w pamięci urządzenia. Te zainstalowane bazowo pozwalają otworzyć pliki pdf czy pakietu office. Można posłuchać plików mp3, obejrzeć zdjęcia w formacie jpg czy obejrzeć film. Nie oferują one jednak odczytu plików typu epub czy innych popularnych formatów tekstowych, także wiele filmów m.in. w formacie RM czy RMVB pozostają poza zasięgiem bazowo zainstalowanych aplikacji.
Nie jest to jednak problem biorąc pod uwagę mnogość aplikacji napisanych dla tego systemu. Po połączeniu z siecią przy pomocy modułu Wi-Fi (całkiem stabilne i dobre połączenie co mocno mnie zdziwiło) i założeniu konta w sklepie Google można bez problemu zainstalować w urządzeniu dodatkowe darmowe czytniki, odtwarzacze itp. aplikacje rozbudowujące możliwości multimedialne tabletu w zasadzie w nieskończoność. po ich zainstalowaniu można już bez problemu otworzyć bardzo wiele plików zarówno w formatach popularnych jak i tych bardziej egzotycznych. Jest to niewątpliwie duża zaleta systemu Android.
Dzięki temu możliwości multimedialne urządzenia są całkiem niezłe. Oprócz plików tekstowych, zdjęć, filmów czy plików dźwiękowych za pomocą odpowiednich aplikacji można czytać komiksy w wersji elektronicznej oraz prasę polską (wersje cyfrowe gazet potrafią być bardzo korzystne cenowo).
Można także tworzyć pliki kompatybilne z office-owymi dzięki dołączonemu pakietowi biurowemu.
Złą wiadomość mam dla miłośników mobilnych gier. Konfiguracja tego urządzenia jest zbyt słaba by "odpalić" cokolwiek poza bardzo słabymi graficznie produkcjami. Zdecydowanie nie jest to sprzęt dla miłośników mobilnej rozgrywki.
Surfowanie po sieci przy pomocy Shiru Hitomi 7 jest całkiem komfortowe choć zależy od mocy sygnału Wi-Fi. Co ciekawe lepiej sprawdza się wbudowana przeglądarka niż np. Opera.
Generalnie strony otwierają się szybko i bez większych problemów. Przybliżenie działa dość płynnie.
Urządzenie jako całość działa przyzwoicie choć zdarzają się pewne przestoje czy chwilowe zawieszenia spowodowane nie najwyższą mocą obliczeniową podzespołów urządzenia. Nie są to jednak problemy częste i nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu.
Nas jednak bardziej interesują możliwości czytelnicze Shiru Hitomi. Tak jak wspomniałem dzięki mnogości wszelkiej maści aplikacji do czytania możliwości otwierania i czytania różnych plików tekstowych przez to urządzenie są duże. Możliwości ingerencji w czytaną treść (a więc zmiany wielkości czy koloru czcionki, dostęp do spisu treści, zakładek itp.) są uzależnione od używanej przez nas aplikacji. Jest ich jednak tak wiele (a sporo z nich ma całkiem spore możliwości), że każdy znajdzie coś dla siebie.
Czytanie z 7 calowego ekranu jest całkiem przyjemne. Oczywiście gdyby czytać na nim przez wiele godzin bez przerwy z pewnością mógłby spowodować zmęczenie wzroku. W końcu jest to zwykły ekran dotykowy a nie e-papier. Jednak przy czytaniu krótszym lub urozmaicanym przerwami problem "bolących oczu" nie wystąpił. Ogromną zaletą dla miłośnika czytania jest to, że posiadając to niedrogie urządzenie może mieć przy sobie całą sporą biblioteczkę książek, gazet czy komiksów (nie wspominając o innych multimediach) i w zależności od potrzeb czy chcęci wybierać między różnymi tytułami.
Poręczność urządzenia, jego waga i rozmiary to kolejne zalety Shiru Hitomi. Lektura w zatłoczonym autobusie czy metrze, długie trzymanie urządzenia w jednej dłoni itp. sytuacje nie stanowią problemu.
Jak widać urządzenie to w teście "czytelniczym" wypada naprawdę nieźle.
Czy zatem urządzenie to nie posiada poważniejszych wad?
Niestety tak nie jest. W moim egzemplarzu Shiru Hitomi po podłączeniu do komputera nie był wykrywany jako dysk przenośny co uniemożliwiało zrzucenie danych w sposób bezpośredni. Co prawda dzięki przejściówce można bez problemu podłączyc do tabletu pendrive z danymi ale nie jest to już tak bezpośrednia forma zgrania danych. Podobnie jak przekładanie karty pamięci z czytnika w komputerze do tabletu.
Drugą poważną wadą jest stosunkowo krótki czas pracy urządzenia na baterii. Jeśli czytać kilka godzin bez przerwy urządzenie będzie domagać się ładowania już po kilku (maksimum przy podświetleniu ekranu 50 % to niecałe 5 godzin pracy bez przerwy) godzinach pracy.
Jeśli nastawimy się na krótsze sesje czytelnicze po średnio 1-2 h dziennie i będziemy pozostawiać urządzenie w stanie uśpienia (a nie wyłączać) to ładowanie nastąpi po 3-4 dniach. Niestety bateria tego urządzenia nie jest zbyt wydajna. Pewną jednak jej zaletą jest to, że ładuje się bardzo szybko od 0% do 100% ładuje się około 1 godziny.
Reasumując tablet Shiru Hitomi 7 to interesujące urządzenie o sporych możliwościach multimedialnych skierowane do osób o niezbyt zasobnym portfelu. Mimo pewnych słabości czy niedopracowań jest to całkiem satysfakcjonujące urządzenie, które sprawdzi się także w roli mobilnej biblioteki oraz czytnika pozycji elektronicznych.
Po okresie testów mogę z czystym sumieniem wystawić ocenę 7/10

Zalety:
- cena
- waga i rozmiary a co za tym idzie poręczność
- duże możliwości indywidualnego dopasowania potrzebnych darmowych aplikacji (system Android)
- niezły moduł Wi-Fi
- całkiem niezła przeglądarka internetowa

Wady:
- komputer nie wykrywa urządzenia jako dysku przenośnego (przynajmniej w moim egzemplarzu)
- krótki czas pracy na baterii
- sporadyczne krótkie "zawieszenia" podczas pracy
- nie nadaje się do gier
- lekko tandetna obudowa
- brak warstwy ochronnej ekranu

3 komentarze:

  1. jak za 250 zł to całkiem dobry sprzęt - jeśli patrzeć na parametry. ja mogę też polecić stronkę z tanimi tabletami http://tscoreinnovation.com/ ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Shiru zrobiło wokół swojej marki całkiem niezły szum w Sieci. I mam wrażenie, że mają lepszy marketing, niż urządzenia które sprzedają. Ten Hitomi - trzeba przyznać - bardzo ciekawie zrecenzowany - tak naprawdę nie jest tabletem nawet średniej klasy. Ot, taki sobie tablecik, no powiedzmy dla początkującego w tej dziedzinie. Ale jak to mówią - jak ktoś ma do dyspozycji jednie trzy stówki, to i z takiej propozycji skorzystać może.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, że Hitomi to nawet nie średnia półka a jedynie "budżetówka" co nie zmienia faktu, że jak na ten zakres cenowy i konfiguracyjny całkiem niezła "budżetówka".
      Służy mi całkiem nieźle do różnych celów szczególnie, że można podpiąć modem zewnętrzny (nie działa z modemami LTE) i poszerzyć jego możliwości dostępu do sieci.

      Usuń