niedziela, 24 lutego 2013

Kącik Prasowy - Nowa Fantastyka 02/2013

Witajcie,
dziś chciałbym opowiedzieć Wam o najnowszym numerze miesięcznika "Nowa Fantastyka".
Najnowszy numer przynosi nam szereg interesujących opowiadań w bardzo zróżnicowanym stylu. W dziale polskich opowiadań znajdziemy: "Ceną będzie samotność" Bernadety Prandzioch (krótkie ale niezwykłe ciekawe i klimatyczne opowiadanie z zaskakującym zakończeniem), "Non serviam" Pawła Ciećwierza (brutalna opowieść o tym co uczyni człowiek by osiągnąć potęgę i moc), "Rzeźbiarze światła" Macieja Musialika (kolejne krótkie ale intensywne opowiadanie z ciekawym choć nieco przewidywalnym zakończeniem) oraz "Lwiątko Heraklesa" Macieja Salomończyka (chaotyczną ale wciągającą opowieść o wpływie pozornego drobiazgu na istnienie i kształt świata). Dział polski prezentuje się całkiem nieźle i choć dominują formy dość krótkie są one na tyle zróżnicowane tematycznie, że czyta się je ze sporym zainteresowaniem.
W dziale zagranicznych opowiadań znajdziemy: "Jesteś tutaj" Jacka Skillingsteada maksymalnie klimatyczne opowiadanie w stylu cyberpunk. Bogata narracja i doskonały nastrój czynią z tej opowieści najlepszy tekst tego numeru. Co ponadto? "Dziesiąta muza" Tada Williamsa - opowiadanie w stylu sf i space opery o ciekawym koncepcie fabularnym i przekonującym klimacie, "Dziesięć sigm" Paula Melko traktujące w ciekawy sposób koncepcje istnienia "rzeczywistości równoległych" oraz "Zajęcia w terenie" Alexa Shvartsmana (niestety dość przewidywalne i w sumie nudne). Mimo tego jednego słabego moim zdaniem opowiadania dział zagraniczny wypada bardzo dobrze i według mnie lepiej niż dział polski.
Poza opowiadaniami w numerze znajdziemy teksty publicystyczne dotyczące m.in. łowców potworów w historii i literaturze, fantastyki rosyjskiej w przeszłości i teraźniejszości zarówno tamtejszego jak i polskiego rynku wydawniczego czy motywu ewolucji w sf. Tu jednak z poziomem bywa różnie, teksty dobre przeplatają się ze słabszymi. Dobrze czyta się wywiad z Dave'em McKeanem, znanym ze współpracy z Neilem Gaimanem, dotyczący kondycji komiksu.
Także artykuł o cyklu "Świat Czarownic" Andre Norton czyta się całkiem nieźle. Do tego dochodzą inne pomniejsze teksty oraz oczywiście porcja recenzji.
Generalnie numer ten prezentuje się bardzo dobrze szczególnie dzięki bardzo dobremu doborowi tekstów zagranicznych (i nie zmienia tu oceny to, że jak dla mnie najsłabszy tekst numeru także pochodzi z zagranicy gdyż pozostałe nadrabiają z nawiązką). Ciut nierówna jest publicystyka. Wywiad jednak jest bardzo interesujący. Numer oceniam na plus i w przyszłości życzyłbym sobie równie trafnego doboru tekstów do kolejnych numerów ale też poprawy wyrównania tekstów publicystycznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz