środa, 6 lutego 2013

Kilka dźwięków audiobooka

Witajcie,
dziś chciałbym zająć się nie konkretnym tytułem a raczej typem książki. Książka dźwiękowa czy inaczej audiobook to troszkę mniej popularny typ książki niż tradycyjna czy e-book, ale czy słusznie traktowana jest nieco po macoszemu?
Zaletą książki nagranej przez lektora w wersji audio jest to, że możemy wziąć ją ze sobą wszędzie. Wystarczy, że wgramy ją do odtwarzacza i już możemy się cieszyć lekturą wszędzie. W zatłoczonym autobusie, na zakupach, na spacerze, w samochodzie i w wielu innych miejscach możemy obcować z ulubioną książką nie przejmując się niesprzyjającymi lekturze okolicznościami. Audiobook sprawdza się także w domu gdy chcemy dać odpocząć oczom a jednocześnie chętnie byśmy coś przeczytali. Włączamy wówczas odtwarzacz, zamykamy oczy i "zanurzamy" się w świecie wykreowanym przez autora.
Współczesne książki dźwiękowe są bardzo dobrze nagrane przez profesjonalnych lektorów lub aktorów, których umiejętności gry głosem podnoszą jeszcze atrakcyjność przekazu.
Dlaczego zatem audiobooki nie wyprą zdecydowanie innych form książkowych? Według mnie główne przyczyny są trzy. Jedna to cena. Jak w przypadku innych form literatury (tradycyjne papierowe, e-booki) w naszym kraju i naszej sytuacji codziennej by były kupowane w sposób zmasowany powinny mieć z punktu widzenia słuchacza/czytelnika znacznie obniżone ceny co z kolei nie zapewniałoby rentowności wydawcom i dystrybutorom. Koszt książki dźwiękowej w formacie mp3 do pobrania jest zbliżony do ceny e-booka (zwykle przekracza go o kilka złotych) natomiast w wersji mp3 na płycie cd jest tylko nieco niższy niż cena wersji papierowej. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego tytułu i upodobania czytelnika ale w wielu przypadkach wybrana zostaje inna forma książki.
Drugą przyczyną jest czas czytania. Wysłuchanie nagrania zajmuje sporo więcej czasu niż jego przeczytanie. Wszystko zależy oczywiście od szybkości czytania ale osoba czytająca w miarę szybko przeczyta rozdział książki szybciej niż ta, która wysłucha go w nagraniu lektora. Wynika to z podejścia przy nagraniu gdzie liczy się wysoka jakość głosu lektora, doskonała dykcja itd. a tego nie osiągnie się czytając szybko. Stąd różnica czasowa.
Trzecią jest kwestia przyzwyczajenia. W naszym kraju książka najlepiej kojarzy się z formą papierową. Część społeczeństwa przekonuje się do e-booków ze względu na cenę i wygodę. Audiobookom trudno wpisać się w tą scenę i podjąć zdecydowaną walkę o serca i kieszenie czytelników. Choć są i tacy, którzy najwyżej cenią sobie tą formę jaką przyjmuje książka.
Mimo tych problemów uważam, że książka dźwiękowa to doskonała forma czytania skierowana nie tylko do zapracowanych czy mających problem ze wzrokiem ale wszystkich, którzy lubią książkę w każdej postaci. Profesjonalne nagranie daje możliwość odkrycia książki na nowo, zwrócenia uwagi na niuanse przeoczone przy czytaniu lub pełnego "zanurzenia" się w fabułę co jest czasem trudne podczas lektury form tekstowych.
Zatem wydaje mi się, że warto uwzględnić audiobooki gdy mamy ochotę na książkę. Szczególnie, że ich poziom jest bardzo dobry a oferta tytułów coraz większa.
Zachęcam Was zatem do zainteresowania się audiobookami a ze swojej strony obiecuję przedstawiać Wam także recenzje tego typu książek.
Słuchajmy więc...!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz