czwartek, 14 lutego 2013

+18! Blue Angel - Logan Belle

Witajcie,
dziś chciałbym zająć się książką, po którą sięgnąłem zupełnie przypadkiem. Szukałem pozycji mogącej być przerywnikiem między kwiecistymi opisami i dialogami tak charakterystycznymi dla prozy Anne Rice a niełatwą tematyką amerykańskiej lewicy. Przypadkiem na promocji wpadła mi w oko ta pozycja i dzięki niewysokiej cenie wygrała mój "casting" na taką właśnie książkę. Po jej zakupieniu w przerwach pomiędzy obiema wyżej wspomnianymi pozycjami zabrałem się za lekturę "Błękitnego/Niebieskiego Anioła".
Jest to opowieść o młodej początkującej nowojorskiej prawniczce Mallory, która przypadkiem trafia do klubu burleski "Blue Angel" i właśnie ta przypadkowa wizyta odmieni cały jej świat. Jest to opowieść zmysłowa, rozerotyzowana ale jednocześnie posiadająca pewną głębię. Mówi o poszukiwaniu celu, szczęścia i spełnienia w życiu ale też o sile uczuć takich jak miłość i nienawiść. Wciąga czytelnika w "magiczny" świat burleski, pięknych kobiet, artyzmu przedstawień, kolorów i kształtów wymyślnych strojów a wszystko to zlewa się w potok niesamowitego klimatu jaki posiada ta pozycja.
Książka Logan Belle (pseudonim artystyczny) to powieść niewątpliwie erotyczna jednak innego typu niż recenzowana przeze mnie wcześniej książka "Pięćdziesiąt twarzy Greya". W Błękitnym czy jak kto woli Niebieskim Aniele znajdziemy liczne opisy "gorących" zbliżeń. Mogą one wydać się niektórym bardziej skandalizujące niż we wspomnianej książce E.L. James ze względu na ich czasem lesbijski czasem zbiorowy charakter. Są one jednak znacznie klimatyczniej opisane. Zarówno język opisu jak i klimat tych scen jest całkiem niezły (co mnie pozytywnie zdziwiło) choć czasem zdarzają się pewne niezręczności. Sceny erotyczne nie przytłaczają jednak czytelnika ani nadmierną ilością ani przesadnym "stechnicyzowaniem" ich opisu. Stanowią liczne ale też niezłe tło do tańca uczuć i wzajemnych relacji, o którym wspomniałem już wcześniej. Dlatego można tytuł ten nazwać erotyczno-obyczajowym.
W pozycji tej znajdziemy także dość liczne obrazowe opisy występów w klimacie burleski, opisów strojów tancerek itp. elementów. Pozwalają one wczuć się w klimat tego typu przedstawień i podnoszą autentyczność przekazu (autorka konsultowała wiele szczegółów ze znaną tancerką występującą w pokazach tego typu ).
Wszystko to tworzy niezwykły i wciągający czytelnika klimat opowieści.
Książka ta jest pierwszym tytułem tej autorki przetłumaczonym na język polski i jednocześnie pierwszym tomem trylogii, której mam nadzieję kolejne tomy zostaną przetłumaczone i wydane w naszym kraju.
Zatem czy warto? Jeśli chcecie przeczytać niezłą powieść erotyczną z całkiem interesującym wątkiem obyczajowym zdecydowanie tak. Jeśli szukacie powieści w klimacie burleski to zdecydowanie tak. Jeśli znudził was "Grey" a chcecie dać szansę powieści erotycznej jako gatunkowi zdecydowanie tak. Jeśli jednak bulwersują Was lesbijskie sceny łóżkowe (lub takie sceny w ogóle) wtedy raczej nie sięgajcie po tą książkę.
Ocena Księgola 7/10

2 komentarze:

  1. Brzmi interesująco, choćnie ukrywam, że to raczej nie moje klimaty. Ale jeśli wpadnie kiedyś w moje ręce, to zobaczymy;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja przeczytałam tę książkę i mogę śmiało ją polecić :) Mnie bardzo wciągneła.

    OdpowiedzUsuń