piątek, 22 lutego 2013

Jubileuszowe rozważania

Witajcie,
zupełnie niedawno zaliczyłem tyci jubileusz w postaci setnego posta na blogu. Tak wiem, że to nie wiele i w zasadzie nie ma co się specjalnie spinać z tego powodu (szczególnie, że ostatnio przeczytałem w książce pewnego znanego blogera, że blog, który ma poniżej stu wpisów jest przez niego uznawany za pusty - pewnie ma rację człowiek skoro jest jednym z najpopularniejszych polskich blogerów i "żyje" z tworzenia blogów). Ja jednak uznaję ten mały jubileusz za powód do niewielkiej radości, że już prawie osiem miesięcy mogę dzielić się z Wami swoją czytelniczą pasją, i że te sto postów znalazło stopniowo uznanie w oczach przynajmniej części z Was, moich Czytelników.
Co więc znajdzie się w moim dzisiejszym wpisie? Otóż będzie to garść nowych wieści z rynku wydawniczego i odrobina moich niezbyt nachalnych "wynurzeń".
Zacznijmy więc od wieści:
1) Premiera wspominanej przeze mnie książki "Punkt krytyczny" została przesunięta przez wydawcę z marca na 22 lutego. Tak więc już dziś jest okazja zapoznać się z najnowszą pozycją osadzoną w świecie komputerowej gry Stracraft.
2) Nieco gorsza wieść z rynku prasowego. Zeszło tygodniowa obniżka ceny papierowej wersji Bloomberg Businessweek Polska do ceny 4,90 zł okazała się sympatyczną ale jednorazową promocją. Aktualny numer do nabycia jest w wersji papierowej w cenie 9,90 zł (wersja elektroniczna kosztuje 7 zł). Żałuję, że wydawca nie zdecydował się zejść na stałe z ceny bo tematyka tego tygodnika wybitnie mi pasuje.
I jeszcze parę słów o imprezach branżowych jakie odbędą się w najbliższych miesiacach.
Już w dniach 22-24 marca br. w Poznaniu odbędzie się największy konwent fantasy Pyrkon, na którym blok literacki jest  tym najbardziej rozbudowanym i największym. Mam straszną ochotę wybrać się na tą imprezę już od jakiegoś czasu ale odległość i obowiązki nigdy mi na to nie pozwalają. Podobnie będzie i w tym roku ale jeśli mieszkacie w Poznaniu lub okolicach bądź możecie odbyć w tych dniach podróż do tego miasta to zachęcam was gorąco do wzięcia udziału w tej imprezie.
Impreza, na której planuję się zjawić odbędzie się nieco później bo w dniach 16-19 maja i będą nią Warszawskie Targi Książki. Duża impreza dla miłośników literatury, wielu wystawców, spotkania z autorami, panele i masa innych imprez towarzyszących. Zapowiada się bardzo interesująco więc kto może niech przybywa.
Z kolei pod koniec wakacji w dniach 29 sierpnia - 1 września także w Warszawie odbędzie się Polcon 2013 kolejny duży (choć nie tak jak poznański Pyrkon) zjazd miłośników fantastyki i science-fiction. O tegorocznej imprezie póki co niewiele wiadomo w kwestii programowej ale liczę, że organizatorzy miłośników literatury czy komiksu nie pozostawią "na lodzie" i "dopieszczą" spotkaniami z autorami czy smakowitymi premierami.
To impreza, na którą także postaram się dotrzeć szczególnie, że co rok odbywa się w innym mieście i w kolejnych latach dotrzeć na nią może być mi nieco ciężej.
Tyle ogłoszeń paraf... oj z rynku wydawniczego. Bo nie samymi imprezami człowiek żyje. Pora zatem  na tycią porcję Księgolowego okołoliteracko-rynkowego bajdurzenia.
W ostatnim czasie by choć starać się utrzymać jakiś ogólne spojrzenie na rozwijający się mimo licznych problemów polski rynek wydawniczy stałem się wielkim miłośnikiem wszelkich promocji książkowych.
Wiele z czytanych i recenzowanych pozycji nabywam za "swoje" (i tym bardziej szanuję i wielce dziękuję tym wydawcom i dystrybutorom, którzy wspierają moje zapędy czytelniczo-recenzenckie) i z tej racji często oglądam każdą złotówkę z każdej strony nim zdecyduję się ją wydać na książkę (i tak samo staram się oglądać książki). Promocje cenowe na e-booki porywają mnie szczególnie gdyż dzięki nim mogę prezentować Wam całkiem sporo świeżych pozycji, których nabycie w wersji papierowej (a nawet elektronicznej bez promocji) wykraczałoby poza moje możliwości nabywcze. Promocje te pozwalają pokazać Wam także książki nie dysponujące rozbuchanym marketingiem i przez to słabiej kojarzone a często lepsze od bestsellerów (vide ostatnio recenzowany Blue Angel)  Okazje te są często bardzo zacne a obejmując np. preorder (czyli zamówienie przed premierą) czy bardzo krótki okres trwania (24 godziny) pozwalają nabyć konkretne topowe tytuły za naprawdę niewielki pieniądze. Dlatego jeśli forma e-booka Was nie odstrasza a nie możecie lub nie chcecie wydawać swoich środków "lekką ręką" zachęcam Was do wyszukiwania okazji czy promocji a na e-booki szczególnie. To naprawdę świetne uczucie kupić świeżutki tytuł za kilka do kilkunastu złociszy.
I na zakończenie mała niespodzianka. Jako, że lubię urozmaicać moje wpisy i tak obok recenzji, premier i zapowiedzi znajdziecie u mnie m.in. testy sprzętu do czytania e-booków, Kącik prasowy, dział komiksowy, cykl poświęcony grom rpg "Czy jesteśmy skazani na cudze opowieści" itp. cuda (a oprócz tekstów są też nagrania czy video-blogi) już niebawem na blogu pojawią się nowe cykle. Mam nadzieję, że wzbudzą one Wasze zainteresowanie i staną się cennym urozmaiceniem treści pojawiających się na blogu.

1 komentarz:

  1. Gratulacje i tak trzymaj ..! Powodzenia

    OdpowiedzUsuń