poniedziałek, 10 grudnia 2012

W mrok - Andriej Diakow

Witajcie,
dziś chciałbym zaprezentować drugą książkę Andrieja Diakowa osadzoną w świecie Metro 2033. "W mrok" kontynuuje historię postaci, które poznaliśmy w poprzedniej książce tego autora "Do Światła" doświadczonego Tarana i jego przybranego syna Gleba. Tym razem los gotuje im nie wspólną podróż. Każdy z nich wyrusza sam by drogi ich wędrówek splotły się i razem mogli wyjaśnić tajemnicę, która zagraża całemu metru i wszystkim jego mieszkańcom. Na swej drodze spotkają wiele postaci zrówno pozytywnych jak i tych złych a czasem niejednoznacznych ale zawsze doskonale wykreowanych i opisanych.
Ale podróż to nie tylko wędrówka fizyczna po mrocznych podziemiach petersburskiego metra czy niebezpiecznej powierzchni. Jest to także podróż w głąb siebie w poszukiwaniu odpowiedzi kim jest człowiek i ludzkość i kim może się stać i czy tytułowy mrok tylko nas otacza czy też kryje się w nas samych.
Najnowsza pozycja Diakowa to zdecydowanie najlepsza książka z uniwersum Metro 2033 jaką czytałem. Jest doskonałą książka o tematyce postapokaliptycznej, posiada doskonale ukazanych bohaterów i postacie drugoplanowe, świetne opisy świata czy istot, które go zamieszkują. Ale posiada też coś jeszcze, pewną głębię, która była słabiej wyczuwalna w książkach ją poprzedzających. Autor szuka odpowiedzi na pewne pytania fundamentalne nie narzucając czytelnikowi zbytniej metafizyczności odbioru. Pogłębia treść ale nie nudzi i to jest ogromna siła tej pozycji. Fabuła, klimat i styl pisarski wszystko to wprowadza czytającego w świat wykreowany i nie pozwala oderwać się od czytania.
Uważam, że książka jest doskonała i godna polecenia. Myślę, że każdy powinien udać się w tą podróż i być może poznać odpowiedzi na pewne pytania. Gorąco polecam.
Ocena Księgola 8,5/10 (jeśli jesteś miłośnikiem powieści postapokaliptycznej absolutnie musisz ją przeczytać).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz