niedziela, 16 grudnia 2012

Napastnik.Opowieść o Viktorze Orbanie - Igor Janke

Witajcie,
dziś chciałbym przedstawić wam książkę autorstwa Igora Jankego zatytułowaną "Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbanie". Jak dość łatwo domyślić się książka jest poświęcona postaci Viktora Orbana aktualnego premiera Węgier i twórcy prawicowej partii tamtejszej sceny politycznej Fideszu.
Książka przedstawia biografię Orbana skupiając się szczególnie na jej politycznej części. A jest to pokaźna i znacząca część. Janke pokazuje ewolucję polityczną sceny politycznej na Węgrzech, począwszy jeszcze od czasów schyłkowego komunizmu. Ewolucja ta nie ominęła zarówno Fideszu jak i Viktora Orbana. To ona ukształtowała go na silnego i dynamicznego lidera węgierskiej prawicy.
Czy książka jest obiektywna. Nie, ponieważ nie mogła taką być. I nie chodzi tu o sympatie czy antypatie tego konkretnego autora. Po prostu pisząc zarówno o wydarzeniach historycznych czy współczesnych nie da się pisać zupełnie bezstronnie. Zawsze pewne elementy światopoglądu autora przenikną do tworzonego autora.
Igor Janke podszedł jednak do tematu niezwykle profesjonalnie (co u autorów piszących o współczesnej polityce nie jest tak powszechne). Tworząc książkę odbywał dziesiątki rozmów nie tylko z ludźmi z kręgów Fideszu ale także z osobami niechętnymi premierowi Orbanowi i tymi, którzy początkowo działając razem z nim rozstali się z nim i jego partią.
Dlatego wydaje się, że książka jest pełnym obrazem osoby Viktora Orbana i Fideszu. Autor nie boi się wskazać na pewne wady bohatera swej pracy. Co prawda robi to według mnie nieco nieśmiało jakby bojąc się rozwiać nimb męża stanu "unoszący" się wokół osoby premiera. Tym niemniej nie jest to duży zarzut a przede wszystkim nie przeszkadza w lekturze.
Zatem czy warto? Moim zdaniem tak i to nie koniecznie tylko jeśli interesujesz się Węgrami bądź węgierską sceną polityczną czy samym Viktorem Orbanem. Myślę, że każdy powinien sięgnąć po tą książkę choćby po to by poznać "węgierski" wizerunek Orbana w kontekście przytaczania jego postaci czy osiągnięć przez polskich polityków.
Książkę czyta się nieźle. Napisana jest interesująco i generalnie unika "mielizn" dłużyzn i przynudzania co w książce o polityku i polityce nie jest takie oczywiste.
Ocena Księgola 7,5/10

Przypominam, że trzy egzemplarze tej pozycji można wygrać w konkursie na blogu.
Wszystkie informacje co i jak na stronie:  http://ksiegol.blogspot.com/2012/12/ksiegolowy-konkurs-1.html

 Książkę do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości jej wydawcy Wydawnictwa DEMART S.A. za co serdecznie dziękuję.  http://www.demart.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz