środa, 19 grudnia 2012

Trafny wybór - J.K. Rowling

Witajcie,
dziś chciałbym napisać kilka słów dotyczących powieści reklamowanej hasłem "wielka powieść o małym miasteczku" czyli książce "Trafny wybór" autorki przygód młodego czarodzieja Harrego Pottera.
To pierwsza książka tej autorki adresowana do dorosłego czytelnika. Rowling opowiada w niej historię dziejącą się w niewielkim brytyjskim miasteczku Pagford, w którym w wyniku jednej przypadkowej śmierci dochodzi do splotu niefortunnych a czasem tragicznych zdarzeń burzących spokój tego miejsca.
Książka posiada rozlicznych nieźle zarysowanych bohaterów, dwulicowych hipokrytów zamieszkujących Pagford i zdegenerowanych mieszkańców osiedla Fields. W obrębie tego "podziału" każdy z bohaterów ma wiele innych wad i nieliczne zalety. Liczba postaci pierwszoplanowych jest imponująca ale w zasadzie niemal wszystkie ukazać nam mają wszelkie wady nas samych: złośliwość, mściwość, egocentryzm, patologie, brutalność, nietolerancja czy w końcu problemy psychiczne, które mieszają się ze sobą tworząc "wrzący tygiel", który w końcu eksploduje. Takie ukazanie bohaterów potrafi solidnie zmęczyć przy czytaniu.
Pod względem pisarskim książka jest napisana poprawnie i nic ponadto. Zdarzają się momenty przestojów, nudy, niektórzy bohaterowie aż proszą się o pogłębienie ich rysu a tak się nie dzieje. Te "wykroty" pisarskie  nie były dla mnie tak widoczne przy okazji lektury opowieści o Harrym P.(może było ich zwyczajnie mniej) jednak tu wpływają one negatywnie na odbiór treści. Nie byłby to jednak problem gdyby fabularnie czy treściowo książka stała na wysokim poziomie. Niestety tak nie jest. Narastający w miasteczku konflikt opisany jest w sposób irytujący a wręcz nudny a nurzanie się w paskudnych czynach i charakterach większości postaci jest niezwykle męczące.
Hasła reklamujace tą pozycję mówiły o czarnym humorze (ja nie zauważyłem go nigdzie), błyskotliwości (nie uświadczyłem ani odrobinki) i prowokacyjności ( nie wiem co ma tu prowokować - konflikt biedni z patologiami kontra bogaci hipokryci, hipokryzja klasy średniej, opisane życie seksualne nastolatków w miasteczku a może scena gwałtu czy samookaleczenia - nie wiem jak dla mnie tego elementu też zabrakło).
Po jej przeczytaniu zacząłem się zastanawiać w jakim celu została napisana. Doszedłem do wniosku, że mogą być dwa powody. Albo jest to ckliwy moralizm, z którym do czynienia mieliśmy chyba już w literaturze, filmie itp. z milion razy (i który nieco obraża inteligencję ludzi myślących)- coś na zasadzie "kochajcie swoje dzieci i nie czyńcie im krzywdy"albo "szanujmy się nawzajem". Czyli pusty frazes,o którym niby wszyscy wiedzą, a którego i tak nie da się powszechnie zrealizować. Albo chęć zarobienia przez autorkę kolejnych sporych pieniędzy. Osobiście wolę myśleć, że chodziło o kasę i biorąc to pod uwagę oceniam nową książkę J.K.Rowling na 3,5/10 (jeśliby przyjąć wersję z moralizmem ocena była by niższa).
Książki nie polecam chyba, że lubicie się zdołować, zmęczyć i miejscami nielicho znudzić lekturą. Kilka lepszych fragmentów ratuje ocenę tej książki nie zniżając jej do poziomu "arcydzieł" typu "Pięćdziesiąt twarzy Greya" czy "Nocy Zombie" ale dla tych paru fragmentów nie ma sensu czytać tej książki.
Niestety póki co Rowling pokazuje, że o ile książki dla dzieci pisze naprawdę niezłe o tyle dorosła literatura ją przerasta.

3 komentarze:

 1. zdecydowanie zgadzam się z recenzją. i nie wiem, czemu tak rzadko podkreśla się właśnie zauważony chyba tylko tutaj dominujący bezcelowo przygnębiający nastrój książki - kolejne tragedie napływają lawinowo i nic z nich nie wynika. jak w życiu? gdyby w życiu było tak czarno, już dawno wszyscy palnęlibyśmy sobie w łeb.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypuszczam, że magia nazwiska autorki działa na wiele osób w sposób bardzo silny. Stąd duże i nieco (moim zdaniem) bezkrytyczne zachwyty nad tą pozycją w polskim internecie (choć każdy może mieć własne zdanie).
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. No no jestem pod wielkim wrażeniem twórczości i wszechstronności pani Rowling. Moja ocena 8/10. Serdecznie polecam i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń