czwartek, 27 grudnia 2012

Psy Stalina - Nikita Pietrow

Witajcie,
dziś mam dla was książkę szczególną. Opowiada ona historię najwierniejszych siepaczy Józefa Stalina, ludzi, którzy na swych rękach mieli krew nie tylko ogromnej liczby swoich rodaków ale także byli bezpośrednimi lub pośrednimi wykonawcami woli Stalina w Katyniu, Miednoje czy innych miejscach, w których władze sowieckie dokonały w czasie drugiej wojny światowej lub bezpośrednio po niej (zbrodnia augustowska, "proces szesnastu") mordu na obywatelach polskich. Książka szczegółowo ukazuje historię zarówno krwawego Berii i jego "najbliższych" współpracowników jak i nieco niższych stopniem funkcjonariuszy sowieckiej służby bezpieczeństwa, którzy z niebywałym okrucieństwem realizowali polecenia swego "Wodza" Józefa Stalina. Poznajemy ich biografię, widzimy jak wspinali się po szczeblach kariery w aparacie bezpieczeństwa. Dane jest nam poznać "sprawy", którymi się zajmowali, ich bestialskie metody oraz ich ofiary. Towarzyszymy im cały czas aż do zazwyczaj gwałtownej śmierci w niedługim czasie po śmierci tego, którego rozkazy bezmyślnie wykonywali. Autor nie tworzy jednak całkowicie suchej biografii tych ludzi. Poznajemy ich cechy charakteru, temperament czy zamiłowania. To wszystko staje przed naszymi oczami dzięki żmudnej rekonstrukcji opartej na opiniach i wspomnieniach zapisanych w znajdujących się w rosyjskich archiwach dokumentach. Przedstawieniu tych "postaci" towarzyszy także bliższe spojrzenie na niektóre z wielu zbrodni jakie popełniły te "narzędzia Stalina" (mord katyński, zbrodnia augustowska, proces lekarzy itd.).
Pozwala to na dopełnienie obrazu zarówno wymienionych przez autora osób jak i całego aparatu terroru stworzonego w Związku Radzieckim.
Książka ta mimo, że doskonała pod względem warsztatowym i bardzo solidnie oparta na źródłach archiwalnych (dość często cytowanych) nie jest napisana w żargonie naukowym. Czyta się ją bardzo szybko i bez znużenia mimo, że tematyka do najłatwiejszych nie należy a jej "bohaterowie" to wyjątkowe kanalie.
Uważam, że warto zapoznać się z książką "Psy Stalina" bez względu na to czy interesujemy się historią czy też nie. Warto ujrzeć te "potwory w ludzkiej skórze" choćby po to by nie popełniać błędów, o których uczy nas historia i by w sposób jasny umieć określić gdzie kończy się prawo a zaczyna bezprawie wszak barbarzyństwo i zdehumanizowanie zagraża i zagrażać nam będą dopóki istnieć będzie ludzkość.
Ocena Księgola 8/10.


Książkę do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości jej wydawcy Wydawnictwa DEMART S.A. za co serdecznie dziękuję.  http://www.demart.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz