czwartek, 17 lipca 2014

Żywe Trupy tom 20. Wojna totalna cz.1 - Robert Kirkman, Charlie Adlard, Cliff Rathburn

Witajcie,
dziś mam dla Was garść informacji na temat ostatniego tomu komiksowej serii "Żywe Trupy", której jak wiecie jestem wiernym fanem. Tom 20 zatytułowany "Wojna totalna" to pierwsza część kulminacji długiego (jak dla mnie nieco zbyt długiego) wątku starcia Ricka, jego grupy oraz ich sprzymierzeńców z niezwykle niebezpiecznym przeciwnikiem Neganem. W tomie tym po dłuuuugiej eskalacji w końcu wybucha otwarty konflikt, w którym wszystkie chwyty są dozowlone a szalę mogą przechylić fortel, poświęcenie i bezwzględność walczących stron. Padają pierwsze ofiary i wszystko wskazuje na to, że będą kolejne. Czy Rickowi uda się powieść swoich ludzi do zwycięstwa? Czy inni przywódcy staną na wysokości zadania? A może zatryumfuje bezwględna brutalność? Czy z trudem odbudowywany świat przetrwa a może pogrąży się w orgii chaosu i bezprawia? Wojna, która da na to odpowiedź trwa i dopiero drugi tom da nam na to odpowiedź. "Wojna totalna cz.1" daje jej brutalny przedsmak i stanowi (miejmy nadzieję) preludium do ostatecznej i pełnej dramatycznych wyborów rozgrywki o wszystko.
Wydarzenia zawarte w tym tomie przedstawione są na dobrym choć nie rzucającym na kolana poziomie. Jest akcja, giną niektóre postacie, końcówka zapowiada bezpradonową i ostateczną konfrontację ale brakuje trochę głębi, trochę klimatu, który był obecny we wcześniejszych wątkach. Wydaje się , że przez to rozciąganie historii, nieco na siłę, opowieść straciła na jakości co niestety jest widoczne w tym tomie.
"Wojna totalna" to historia udana i warta przeczytania jednak widoczna jest tu zniżka formy jeśli chodzi o dramatyzm i fabułę (ilustracje są jak zwykle ciekawe i klimatyczne).
Mimo wszystko czekam na rozstrzygnięcie totalnej wojny i możliwość poznania nowego (czy lepszego o tym się przekonamy) świata.
Ocena Księgola 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz