wtorek, 22 lipca 2014

Lewicowy faszyzm - Jonah Goldberg

Witajcie,
chciałem Wam dziś opowiedzieć o bardzo ciekawej ale i nie łatwej książce autorstwa Jonaha Goldberga zatytułowanej "Lewicowy faszyzm". To interesująca pozycja, w której autor wskazuje ścisłe powiązania ideii amerykańskiego liberalizmu z faszyzmem Mussoliniego i nazizmem Hitlera a jednocześnie ukazuje jak oba wspomniane ruchy (potocznie utożsamiane z prawicą) swój początek wywodzą z ideologii skrajnie lewicowej. Zestawienie to pozwala na "świeże" spojrzenie na historię i działalność amerykańskich liberałów, którzy bardzo wiele koncepcji społecznych i gospodarczych (ale i nie tylko) czerpią z odsądzanych przez nich samych od czci i wiary ustrojów faszystowskich (a co za tym idzie koncepcji skrajnie lewicowych).  Autor obnaża przed czytelnikiem zakłamanie i/lub... niewiedzę przedstawicieli zarówno historycznego  jak i współczesnego amerykańskiego liberalizmu co do pochodzenia wielu podstawowych i elementarnych koncepcji ideologicznych leżących u podstaw ich ruchu  jak i historii ruchu wogóle. To niezwykle ciekawe studium pozwalające spojrzeć z innego punktu widzenia na zmiany dokonywane są w USA tak przez poprzednie jak i aktualną ekipę rządzącą. Publikacja ta pokazuje także sposoby manipulacji faktami i wydarzeniami a nawet ideami tak by były "strawne" dla społeczeństwa. Co ciekawe autor nie potępia "w czambuł" liberałów amerykańskich (a tym bardziej nie oskarża ich o zbrodniczość podobną nazistowskiej) wskazując, że wielu z nich samych zagubiło sie z powodu braku świadomości pochodzenia i podobieństw ideowych  ruchu, który propagują. Zostaje również uczynione rozgraniczenie między liberałami europejskimi (według autora nie skażonymi ideami faszyzującymi) a amerykańskimi (którzy faszyzacji a w konsekwencji poglądom lewicy ulegli w dość znacznym stopniu). Książka "Lewicowy faszyzm" dość "brutalnie" otwiera oczy nam Polakom na Stany Zjednoczonoe, które jawą się nam jako raj na ziemi i wielki tryumf demokracji. Ukazuje jak "dyskusyjna" może być demokracja w kraju uznawanym za jej wizytówkę i jak łatwo poddać się dobrze "skrojonej" społecznej manipulacji.
To ważna choć nie łatwa w odbiorze (wymaga sporego skupienia uwagi i starannej analizy treści zaprezentowanej przez autora) pozycja, którą polecić mogę wszystkim tym, którzy interesują się zarówno polityką czy systemami ideologicznymi jak i tym, których ciekawią Stany (a szczególnie prawdziwa "twarz" USA odarta z "american dream").
Ocena Księgola 7/10

Książkę do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości jej wydawcy Wydawnictwa ZYSK i SK-A za co serdecznie dziękuję. http://www.zysk.com.pl/pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz