czwartek, 31 lipca 2014

Strażnik Podłego Miasta - Daniel Polansky

Witajcie,
dziś chciałem opowiedzieć Wam o książce (będącej jednocześnie debiutem literackim) zatytułowanej "Strażnik Podłego Miasta". Wykreowana przez autora historia toczy się w tytułowym Podłym Mieście stworzonym na wzór Londynu. Świat, w który przyjdzie nam się zanurzyć nie zna broni palnej (choc proch już tak) ale za to występuje w nim magia, która może zarówno pomagać człowiekowi jak i go zniszczyć. Świat ten zna także okropieństwo światowego konfliktu podobnego do I Wojny Światowej. To weteranem tej wojny jest bohater tej książki - "Opiekun", były żołnierz, były agent do zadań specjalnych aktualnie degenerat, przestępca i handlarz narkotyków. Ów to człowiek podejmuje śledztwo gdy ofiarą mordercy zaczynają padać dzieci zamieszkujące jego dzielnicę. By odkryć kto lub co stoi za tymi zbrodniami będzie musiał położyć na szali wszystko co ma włącznie ze swoim życiem. Będzie musiał zetrzeć się z "demonami przeszłości" a wszystko to doprowadzi go do zaskakujacego finału.
Tak przedstawia się fabularny zarys tej opowieści, która jak rasowy kryminał z każdą przeczytaną kartą wciąga nas w prowadzone poszukiwania i ukazuje nam kolejne tajemnice i przeszkody piętrzące się przed naszym nietypowym śledczym. Wielką siłą tej opowiesci jest jej główny bohater niezwykle charakterystyczny, pozornie odrzucający ale nie pozbawiony psychologicznej głębi. Także zagadka tajemniczych morderstw stoi na wysokim poziomie i kończy się zupełną niespodzianką (nie ma tu sytuacji, że od połowy książki wiemy kto za tym stoi - choć może się nam tak wydawać). Bogactwem tej pozycji jest także przedstawienie drugiego z bohaterów czyli Podłego Miasta. Barwnie opisane ulice, dzielnice i mieszkający w nich ludzie parający się różnymi (często nie do końca legalnymi) profesjami tworzą wyborny całościowy obraz miasta.
Wszystkie wymienione elementy w połączeniu z kryminalnym klimatem opowieści tworzą bardzo dobrą całość. Opowieść wciąga czytelnika nie pozwalając na chwile przestoju czy nudy.
Zachęcam Was byście sięgnęli po tą pozycję i dali się uwieść "brudnemu" urokowi Podłego Miasta i zagmatwanej kryminalnej zagadki.
Ocena Księgola 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz