niedziela, 2 lutego 2014

Święty chaos - Cezary Harasimowicz sezon I

Witajcie,
dziś mam dla Was pozycję jakiej jeszcze nie było. "Święty chaos" to pierwszy audioserial na świecie. To opowieść podzielona na klasyczne odcinki napisana specjalnie pod nagranie audio przez pisarza, dramaturga i scenarzystę Cezarego Harasimowicza autora scenariuszy m.in do filmów "300 mil do nieba" i "Bandyta".
"Święty chaos" to opowieść z pogranicza opowieści szpiegowskiej, sensacyjnej , political fiction oraz science fiction z małą dozą cyberpunka. To historia Jamie Ulan ( w tej roli genialna Grażyna Wolszczak) polskiej tatarki i agentki CIA wplątanej w niebezpieczną i zabójczą intrygę, która zawiedzie ją dalej niż przypuszczała. W zasadzie o fabule nie da się rzec nic więcej o ile nie chce się zepsuć przyjemności ze słuchania.
Fabuła i akcja opowieści jest cudownie zaplątana i niejednoznaczna. Trudno rozpoznać kto jest wrogiem a kto przyjacielem (jeśli tacy są) i dokąd prowadzi niebezpieczna gra prowadzona przez utajonych mocodawców głównej bohaterki.
Interesującym zabiegiem fabularnym są liczne retrospekcje wyjaśniające wiele z historii głównej bohaterki i dające wgląd w jej psychikę. Pozwalają odnaleźć chwilę "spokoju" w dynamicznej szybkiej i niesamowicie wciągającej akcji.
Rewelacyjna jest koncepcja nagrań z podziałem na role. Audiobook zawsze zyskuje na tym wiele.
I nie inaczej jest w tym przypadku. Poza wspomnianą już Grażyną Wolszczak jako główną bohaterką w obsadzie tej produkcji znajdziemy także: Roberta Więckiewicza (świetna rola), Danutę Stenkę, Mariana Dziędziela, Krzysztofa Banszyka, Arkadiusza Jakubika, Olgę Bołądź, Annę Czartoryską-Niemczycką, Łukasza Simlata (bardzo klimatyczny jako narrator) i wielu innych bardzo dobrych aktorów. Co więcej widać, że biorący udział w nagraniach w odgrywane role włożyli wiele wysiłku by ich brzmienie było wiarygodne i pozytywnie wpływało na słuchacza. I za to należą im się wielkie brawa.
Na klimat wpływa także muzyka skomponowana na potrzeby audiobooka przez jednego z najlepszych (jeśli nie najlepszego moim skromnym zdaniem) kompozytorów muzyki filmowej w naszym kraju  Michała Lorenca autora muzyki do takich filmów jak "Prowokator", "Bandyta" czy "Psy". Podkład muzyczny został starannie dopasowany do opowieści i zasługuje według mnie na wydanie w formie mini-soundtracka. Przejmująca, klimatyczna muzyka świetna jako podkład sprawdziłaby się z pewnością jako odrębne wydawnictwo.
Audiobook ma także singiel promujący nagrany przez Melę Koteluk, który znajdziecie tutaj
Również dźwięki otoczenia (głosy w tle, strzały, dźwięki kroków itd.) są nagrane w sposób, który doskonale tworzy w naszych głowach obraz miejsc, w których toczy się akcja.
Krótko mówiąc jestem zachwycony tą pozycją nie tylko ze względu na to, że posiada skomplikowaną wielowątkową fabułę, wielowymiarowe postacie, charyzmatyczną bohaterkę główną, świetną muzykę czy doskonałą obsadę ale także dlatego, że wszystko co z nią związane a więc scenariusz, muzykę, nagrania itd. zostały wykonane przez Polaków. Produkcja ta pokazuje, że naprawdę nie mamy się czego wstydzić jeśli chodzi o tego typu działalność (a nawet jesteśmy prekursorami wszak jest to pierwszy audio-serial na świecie).
Więcej o tej niezwykłej pozycji znajdziecie tutaj
Na razie wydano pierwszy sezon opowieści (14 odcinków) a akcja kończy się w bardzo interesującym momencie. Czekam z niecierpliwością na odcinki kolejnego sezonu, którego premiera przewidziana jest na jesień tego roku.
Polecam wam zatem tą produkcję z czystym sumieniem. Wciągająca fabuła i świetne technicznie nagranie czynią z niej pozycję klasy światowej. Nie będziecie zawiedzeni.
Ocena Księgola 9,5/10

Audiobook otrzymałem od AUDIOTEKA POLAND Sp. z o.o. właściciela portalu audioteka.pl. za  co serdzecznie dziękuję.


2 komentarze:

  1. Niesamowite co potrafi człowiek wymyślić. Gratulacje dla twórców, dla mnie wielkie 10/10 albo i więcej. Wypróbuje na pewno. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo zainteresował mnie ten audioserial.Jak będę miała możliwość chętnie posłucham.

    OdpowiedzUsuń