czwartek, 30 stycznia 2014

Zapowiedzi - idzie luty... bogaty luty

Witajcie,
dziś mam dla Was garść zapowiedzi pozycji, które ukażą się w lutym 2014 roku. Jak przekonacie się za moment drugi miesiąc roku przyniesie nam sporo naprawdę interesujących tytułów.

4 lutego br. ukaże się reedycja książki "Religia" Tima Willocksa. Pozycja ta opowiada zbeletryzowaną historię starcia Joannitów i Turków na XVI wiecznej Malcie oraz wplątanego w tą konfrontację najemnika Mattiasa Tannhäusera i jego ukochanej Carli. Niesamowicie wciągająca pozycja (czytałem ją już dobry czas temu) doczekała się wznowienia. Absolutna gratka dla miłośników historycznych powieści beletrystycznych ze sporą nutą przygody i akcji.


Także 4 lutego pojawi się zupełnie nowa opowieść o Mattiasie Tannhäuserze (bohaterze wspomnianej powyżej książki "Religia") rozgrywająca się tym razem w XVI wiecznym Paryhżu w przeddzień Nocy Św. Bartłomieja (i słynnej rzezi hugenotów). "Dwanaścioro z Paryża" znów uwikła bohatera w śmiertelnie niebezpieczną sytuację, z którejh niełatwo będzie mu wybrnąć.
Znając umiejętności  pisarskie autora i rozmach tworzonych przez niego historii z dużą dozą pewności mohgę stwierdzić, że szykuje się kolejny historyczny bestseller.
Dzień później 5 lutego poznać będziemy mogli prawdziwą historię w świecie wielkich pieniędzy, błyskotliwych oszustów, nieuczciwych urzędników i najgłośniejszej w dziejach FBI operacji wymierzonej przeciw skorumpowanym członkom władz USA a to wszystko dzięki książce Roberta W. Greenea "Amerykański przekręt".  Pozycja ta okazała się tak dobra, że postanowiono ją zekranizować z udziałem takich gwiazd jak: Christian Bale, Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Amy Adams i Robert De Niro.
Także 5 lutego na rynku pojawi się autobiografia jednego z najgenialniejszych matematyków i fizyków naszych czasów Stephena Hawkinga. Ta niezwykle osobista opowieść zabierze nas w świat niezwykłych naukowych odkryć, zmagań z niezwykle ciężką chorobą i burzliwego życia rodzinnego. Ta książka to szansa by poznać Hawkinga z zupełnie innej, bardziej "ludzkiej" strony.Kolejny dzień lutego (6) przyniesie nam premierę niezwykłej ksiązki Nikoli Sellimair i Jennifer Teege zatytułowanej "Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił" będącej rekonstrukcją drogi jaką przebyła Jennifer Teege, która w wieku 38 lat dowiedziała się, że jest wnuczką hitlerowskiego oprawcy Amona Gotha powieszonego w 1946 roku. Autorka będąca córką Niemki i Nigeryjczyka, wychowana w rodzinie zastępczej i związana z Izraelem odkrywa mroczne losy swej rodziny by poznać o niej prawdę i by wyzwolić się z"piętna" czynów swego dziadka.
11 lutego na półkach księgarskich zadebiutuje unikatowy zbiór opowiadań o Kullu z Atlantydy wojowniku o umyśle filozofa i mniej znanym i nieco niedocenianym bohaterze stworzonym przez Roberta E. Howarda. Zbiór "Kull: Banita z Atlantydy" obejmie wszystkie opowieści Howarda o tym bohaterze w wersji pierwotnej (pozbawionej poprawek edytorskich). W tomie znajdziemy także teksty wcześniej niepublikowane, ich wersje i fragmenty. Zapowiada się prawdziwa gratka dla miłośników "old fantasy".
18 luty przyniesie nam premierę książki "Grabież Europy. Losy Dzieł Sztuki w Trzeciej Rzeszy i Podczas II Wojny Światowej" autorstwa Lynn H. Nicholas. To historia losów najbardziej znanych dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców w czasie II WŚ i ich poszukiwań po wojnie.
Zapowiada się fascynująca opowieść o bezcennych "artefaktach" kultury, które padły ofiarą wojennej zawieruchy.


19 lutego będziemy mogli zapoznać się ze wspomnieniami żołnierza, który podczas misji w Afganistanie kierował atakami z powietrza czyli tzw. specjalisty wsparcia ogniowego. "Cel namierzony" to wojna oczami jej uczestnika, który jednak nie pyta o jej sens tylko w niej uczestniczy. To książka dla miłośników mocnych prawdziwych historii wypełnionych po brzegi akcją i adrenaliną.


Także 19 lutego poznamy historię Jeffa Bezosa i jego firmy - Amazon. Książka "Sklep, w którym kupisz wszystko. Jeff Bezos i era Amazona" to opowieść zarówno o samym twórcy Amazona jak i o jego firmie. Autor tej pozycji Brad Stone ukazuje Bezosa jako wizjonera, który tworzył i tworzy coś co dla wielu było tylko mrzonką internetowy sklep uniwersalny. \21 lutego poznamy historie polskich królowych, które mimo władzy i wpływów nie zaznały szczęścia. "Polskie królowe. Zawiedzione miłości. Odtrącone i niekochane" autorstwa Jerzego Besali to opowieść właśnie o nich. Władza, bogactwo i wpływy nie dają szczęścia gdy nie ma się miłości. Przekonały się o tym boleśnie bohaterki tej niezwykle interesującej pozycji historycznej.


24 lutego wejdziemy w świat cmentarnych hien, porywaczy dzieci, handlarzy organami i innych przestępców tworzących tytułowy "Czerwony Rynek". Książka Scotta Carneya to owoc 5 letniego śledztwa dotyczącego handlu ludzkimi ciałami i ich częściami. To niezwykle przejmujący obraz XXI wieku, w którym ludzkie ciało staje się poszukiwanym towarem, na którym pozbawieni hamulców moralnych ludzie zarabiają ogromne pieniądze. Niewątpliwie mocna i niepokojąca pozycja o dużej sile medialnego "rażenia".

Jak widzicie miesiąc luty zapowiada się przebogato zarówno pod względem ilości jak i tematyki książkowych premier. Daje to dużą szansę na to by każdy znalazł na półkach księgarskich coś nowego co go zainteresuje.
Moje typy specjalne to: książki Willocksa (kawał wybornej powieści akcji z historią w tle), "Kull. Banita z Atlantydy" (klasyczny bohater fantasy to jest to) i oczywiście "Czerwony Rynek"(kolejna mocna książka autorstwa dziennikarza śledczego)

5 komentarzy:

 1. Zdecydowanie najciekawszą premierą jest "Kull..." Howarda, na pewno kupię i przeczytam jeszcze w lutym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że nie jestem tu jedynym miłośnikiem twórczości R.E. Howarda :)
   To cieszy.

   Usuń
 2. Ja również jestem fanem R. Howarda i również czekam na "Kull" - mam nadzieje, że znowu mnie zachwyci i sprawi, że "odlecę" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z niecierpliwością czekam na książkę "Polskie królowe. Zawiedzione miłości. Odtrącone i niekochane" autorstwa Jerzego Besali.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprawdę interesująco zapowiadająca się pozycja. Zawsze wiele mówi się o władcach naszego kraju a znacznie mniej (z wyjątkami) o ich małżonkach. Mam nadzieję, że ten tytuł wypełni lukę.

   Usuń