środa, 19 lutego 2014

Jednym kliknięciem. Historia Jeffa Bezosa i rosnącej potęgi Amazon.com - Richard L. Brant

Witajcie,
dziś chciałem Wam opowiedzieć, o dość cienkiej książeczce opowiadającej historię chyba największej firmy zajmującej się handlem detalicznym na świecie - Amazona i jej twórcy charyzmatycznego wizjonera Jeffa Bezosa. Biorąc się za lekturę tego tytułu wydawało mi się, że z racji swych niewielkich rozmiarów i grubości będzie to tytuł "szybki" i oględny... i na szczęście myliłem się.
Książka okazała się całkiem obszerną i "pogłębioną" faktograficznie historią powstawania i rozwoju Amazona oraz drogi jaką przebył jej twórca by stać się magnatem internetowego handlu detalicznego (i nie tylko).
Co ciekawe autor nie skupia się tylko na pozytywnych decyzjach Bezosa czy jego wizjonerskich pomysłach. Wspomina także liczne potknięcia i porażki a także niekoniecznie pozytywne z punktu widzenia etyki biznesu działania (m.in. stosunek do pracowników działu obsługi klienta w firmie czy też wątpliwe "ogólne" patenty należące do Amazona). To ważne by uświadomić sobie, że osoby, które osiągnęły tak gigantyczny sukces jak Bezos, Jobs czy Gates nie są ani tak nieomylni ani "krzyształowi" jak przedstawiają ich media i ich marketingowcy.
Książka napisana jest zrozumiale, przejrzyście i interesująco co powoduje, że czyta się ją łatwo (ale nie koniecznie szybko). Nie ma tu miejsca na nudę a historie firmy i jej twórcy potrafią solidnie wciągnąć.
Zachęcam Was do lektury "Jednym kliknięciem..." gdyż warto wiedzieć więcej o ludziach i koncepcjach, które zmieniają nasz świat.
Ocena Księgola 8/10

3 komentarze:

 1. Amazon! Któż dziś choć raz nie skorzystał z ich oferty ;-) Chętnie się z książką zapoznam, lubię takie tytuły :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto. Pozycja niezbyt obszerna ale bardzo konkretna treściowo.

   Usuń
 2. Właśnie zobaczyłam, że korzystamy z tego samego szablonu:( Nie było za bardzo wyboru z motywem książkowym... Ale mój blog jest o czymś innym. Zapraszam http://mojepodrozeliterackie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń