niedziela, 23 lutego 2014

Stalinowski kat Polski. Iwan Sierow. - Nikita Pietrow

Witajcie,
dziś chciałem opowiedzieć Wam o najnowszej książce Nikity Pietrowa zatytułowanej "Stalinowski kat Polski. Iwan Sierow". Jak wskazuje tytuł jest to biografia Iwana Sierowa jednego z siepaczy Józefa Stalina. Sierow był NKWD-zistą, szefem KGB (pierwszym) i GRU, zaufanym człowiekiem Berii i Chruszczowa. To on był wykonawcą woli Stalina likwidacji oficerów polskich w Starobielski. To on także schwytał przywódców Polskiego Państwa Podziemnego osądzonych później w nieprawnym i sfingowanym moskiewskim "procesie szesnastu".
Jak większość funkcjonariuszy radzieckiego aparatu bezpieczeństwa cechował się bezwzględnością i brutalnością. Miał także sporo szczęścia dzięki któremu awansował w służbach i stopniowo zyskiwał coraz większą władzę. Z książki Pietrowa poznamy zatem działania Sierowa na (a właściwie) za frontem wschodnim w Rosji, w Polsce (według mnie nieco zbyt mało miejsca poświęcił autor "polskiemu" wątkowi działalności Sierowa), okupowanych Niemczech, na Węgrzech oraz jego dalszą karierę na najwyższych szczeblach aparatu terroru ZSRR. Zapoznamy się także z konfliktami wewnętrznymi rozgrywającymi się między służbami ZSRR zarówno za życia Stalina jak i później, w które uwikłany był Sierow (konflikt z Abakumowem) oraz rozgrywki wewnątrzpartyjne, które wyniosły a następnie "utrąciły" karierę Sierowa.
W książce znajdziemy masę faktów i wydarzeń związanych ze Sierowem jak i tych tworzących tło tamtych czasów w sowieckiej Rosji (i nie tylko). Poznamy ogromną ilość osób zarówno pracowników służb sowieckich jak i członków partii a także agentów. Będziemy mogli przyjrzeć się z bliska z jakich osób składały się "sowieckie elity" i jakie (niskie i prymitywne) pobudki nimi kierowały.
To wszystko sprawia, że książka ta stanowi niezwykle ciekawy materiał poznawczy nie tylko osoby Iwana Sierowa ale także historii tamtych czasów w ZSRR (i nie tylko).
Pewnym minusem dla przeciętnego czytelnika przy lekturze tej pozycji jest niezwykle "suchy" naukowy przekaz oraz ogrom faktów i nazwisk, w których czasem można się zagubić.Z punktu widzenia polskiego czytelnika szkoda także, że nieco więcej miejsca nie poświecił autor działaniom w Polsce (choć oczywiście nie pomija głównych wydarzeń).
Ogromną zaletą jest to, że książka uzupełniona jest o przedruki sporej ilości dokumentów sowieckich, których lektura jest ciekawa nie tylko ze względu na treść ale także formę czy używaną wówczas nomenklaturę (w rozumieniu słownictwa). Daje to możliwość pełniejszego "wejrzenia" w tamte czasy.
Książka ta jest interesującą choć momentami cięższą w odbiorze (i wymagającą więcej skupienia od czytelnika) pozycją ukazującą nie tylko Iwana Sierowa generała służb bezpieczeństwa ZSRR, który niejednokrotnie mordował niewinnych ale cały zbrodniczy "system" stworzony przez komunistów radzieckich niejako od "kuchni".
Jest to pozycja ważna i z pewnością warto po nią sięgnąć. Wszak nie brakuje na świecie ludzi zaprzeczających straszliwym zbrodniom komunizmu jak i gloryfikujących ich wykonawców. Ignorancja zaś bierze się często z niewiedzy lub przyzwolenia na nią.
Ocena Księgola 7/10.

Książkę do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości jej wydawcy Wydawnictwa DEMART S.A. za co serdecznie dziękuję.  http://www.demart.com.pl/
 

2 komentarze:

  1. Jako, że interesuje mnie historia, wydaje się to być obowiązkowa lektura dla mnie, Będę musiała po nią sięgnąć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To wartościowa książka pozwalająca lepiej zrozumieć ZSRR i jego "elity" polityczne.

      Usuń