piątek, 14 lutego 2014

Rok 2014 Rokiem Czytelnika

Witajcie,
dziś przybywam do Was z nowiną, że aktualny rok 2014 został ogłoszony jubileuszowym rokiem Czytelnika czyli Naszym (650 lat w służbie książki). W tymże roku przypada 650. rocznica ustanowienia pierwszego polskiego uniwersytetu (Studium Generale późniejszy UJ) i zarazem rocznica pierwszego dokumentu, w którym wymienia się oficjalnie funkcjonariusza powołanego do upowszechniania ksiąg. Organizatorami roku są: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polskie Towarzystwo Wydawców Książki, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Księgarzy, Polska Izba Książki, Izba Księgarstwa Polskiego i Polska Izba Druku. Partnerami projektu są Instytut Książki, Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska. Honorowym patronem przedsięwzięcia jest Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Celem organizatorów jest promocja książki i zawodów z nią związanych oraz zahamowanie spadku czytelnictwa w naszym kraju.
Póki co w grudniu 2013 roku odbyła się inauguracja tego wydarzenia. Na rok 2014 organizatorzy zaplanowali ambitne działania (m.in. konferencje, prezentacja multimedialna do ogólnego rozpowszechniania), które miejmy nadzieję zakończą się sukcesem.
Więcej o tym projekcie znajdziecie tu
Ze swojej strony dodam, że inicjatywa ta jest w moim odczuciu wyborna i niezwykle ważna ale przydałaby się jej znacznie większy medialny rozgłos, który spotęgowałby zainteresowanie społeczeństwa zarówno samym projektem i stojącymi za nim ideami jak i działaniami bezpośrednio z nim związanymi.
Mam nadzieję, że organizatorom uda się "przebić" ze swym projektem do mediów co pozwoli mu zaistnieć w świadomości Polaków. Czego sobie, organizatorom i wszystkim czytelnikom życzę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz