sobota, 8 lutego 2014

Shakira. Bose stopy, białe sny - Reyes Salvador Román

Witajcie,
dziś mam dla Was kilka zdań o dość nietypowej jak na mnie pozycji. Jest to ni mniej ni więcej biografia piosenkarki Shakiry. Wiecie, że nie specjalnie lubię biografie muzyczne i w zasadzie robię wyjątki tylko dla artystów uznanych i takich, którzy włożyli istotny wkład w historię muzyki (vide Bob Marley).
Mimo popularności jaką zdobyła Shakira trudno ją zakwalifikować do tego typu artystów. Mimo wszystko zaintrygowała mnie możliwość poznania biografii tej interesującej piosenkarki i ze sporym zainteresowaniem sięgnąłem po książkę jej poświęconą.
Co w niej znajdziemy? Poznamy historię rodziny Shakiry, jej drogę na artystyczny szczyt popularności oraz dalszy rozwój kariery. Przeczytamy o prowadzonej przez nią działalności charytatywnej (niezbyt znane w świecie ale niezwykle konkretne działania w rodzinnej Kolumbii czy bardziej znana działalność jako ambasador UNICEF-u). Zapoznamy się z dyskografią artystki oraz jej największymi przebojami. W końcu poznamy "historie" jej romansów oraz związku ze sporo młodszym piłkarzem Barcelony i reprezentacji Hiszpanii Gerardem Pique, z którym ma syna. Generalnie biografia ta ma wszystko co klasyczna biografia znanego artysty mieć powinna.
Mnie najbardziej zainteresował rozdział poświęcony działaniom charytatywnym Shakiry szczególnie tym prowadzonym na terenie Kolumbii (pomoc dzieciom, budowa i wyposażanie szkół, centrów aktywizacji zawodowej itp.). Nie jest to działalność prowadzona "na pokaz" i choćby z tego powodu zasługuje na większą uwagę i docenienie. Pokazuje to, że mimo tego, że Shakira znalazła się na "szczycie" nie obce są jej problemy najuboższych mieszkańców jej rodzinnego kraju.
Książka uzupełniona jest także licznymi fotografiami gwiazdy.
Czy warto zatem sięgnąć po tą biografię? Uważam, że jak najbardziej. Shakira to bardzo atrakcyjna dziewczyna obdarzona interesującym głosem i własnym stylem scenicznym. To także bogata i znana osoba, która jednak angażuje się w ważne i potrzebne działania charytatywne i która ceni sobie rodzinę oraz jej wartości.
Nawet jeśli nie jesteście fanami Shakiry warto sięgnąć po tą pozycję by dzięki niej poznać tą frapującą artystkę.
Ocena Księgola 7/10

Książkę otrzymałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa Sine Qua Non za co serdecznie dziękuję http://www.wsqn.pl/

1 komentarz:

  1. Lubię czytać biografie sławnych ludzi.Chętnie sięgne po tę książkę

    OdpowiedzUsuń