środa, 12 lutego 2014

Piraci Północy 1. Bractwo - Dariusz Domagalski

Witajcie,
dziś chciałbym opowiedzieć Wam o pierwszym tomie beletryzowanej opowieści autorstwa Dariusza Domagalskiego opowiadającej mało znaną historię bractwa witalijskiego czyli prawdziwego bractwa pirackiego działającego na przełomie XIV i XV wieku na Morzu Bałtyckim. W pierwszym tomie zatytułowanym Bractwo poznamy historię kilku pirackich załóg i kapitanów, którzy stworzyli podwaliny bractwa (w tym legendarnego Klausa Störtebekera) a także ich oponentów hanzeatyckich kupców, duńskiej królowej Małgorzaty a także znanych skądinąd Konrada i Ulricha von Jungingen.
Autor niezwykle barwnie i brawurowo ukazuje świat żeglarzy i piratów ale też kupców, polityków czy władców z tego niespokojnego okresu. Możemy poznać obyczaje morskie a także życie codzienne zarówno na statkach jak i w nadbrzeżnych portach.
Książka wciąga od pierwszej strony i utrzymuje ten stan aż do jej zakończenia pozostawiając czytelnika z uczuciem rozczarowania, że to już koniec. Wyraziście przedstawione, zróżnicowane postacie, stylizowany ale łatwy do zrozumienia język opowieści, szybka akcja oraz realizm fabularny tworzą opowieść, która naprawdę świetnie się czyta.
Muszę przyznać, że już dawno nie czytałem tak interesującej beletrystycznej pozycji historycznej.
Cieszy mnie także, że znalazł się autor, który zmierzył się ze znacznie mniej eksponowanym i znanym okresem historycznym i miejscem (Morze Bałtyckie) niż spopularyzowane czasy polskiej szlacheckiej (Jacek Komuda, Jacek Piekara) i okazał się warsztatowo równie dobry co wspomnieni "Jackowie".
Gorąco polecam Wam tą pozycję. Nawet jeśli nie lubicie książek historycznych to książka Dariusza Domagalskiego przekona Was do tego typu lektur. To naprawdę świetny przykład beletryzowanej powieści historycznej połączonej z pełną akcji opowieścią przygodową, która wciągnie Was bez reszty. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom opowieści o Klausie Störtebekerze i jego kompanach.
Ocena Księgola 8,5/10

Książkę otrzymałem dzięki uprzejmości jej wydawcy Instytutowi Wydawniczemu Erica, któremu serdecznie dziękuję  http://www.strefaksiazki.net/

3 komentarze:

 1. Czytałam Cherema tego autora i bardzo dobrze wspominam :) Z chęcią sięgnę po inne jego powieści. Nawet nie wiedziałam o itnieniu Piratów Północy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto sięgnąć bo pozycja ta zacna a i tematyka nie od rzeczy :)

   Usuń
 2. Nie wiedziałam, że na Bałtyku grasowali piraci. Chętnie przeczytam tę książkę

  OdpowiedzUsuń