wtorek, 4 lutego 2014

Przygody Gotreka i Felixa - William King, Nathan Long

Witajcie,
dziś chciałbym opowiedzieć Wam o niezwykłej, bardzo klimatycznej serii książek o wspólnym podtytule "Przygody Gotreka i Felixa". Jest to seria osadzona w uniwersum Warhammera - popularnego także w Polsce świata gier rpg, bitewnych i komputerowych. Seria liczy jedenaście tytułów wydanych w Polsce i są nimi: 
Zabójca Trolli (Trollslayer) 
Zabójca Skavenów (Skavenslayer) 
Zabójca Demonów (Daemonslayer) 
Zabójca Smoków (Dragonslayer) 
Zabójca Bestii (Beastslayer) 
Zabójca Wampirów (Vampireslayer)  
Zabójca Gigantów (Giantslayer)
napisane przez Williama Kinga - ojca i twórcy serii oraz: 
Zabójca Orków (Orcslayer) 
Zabójca Ludzi (Manslayer) 
Zabójca Elfów (Elfslayer) 
Zabójca Szamanów (Shamanslayer) 
oraz kolejnych pozycji nie wydanych niestety już w języku polskim (począwszy od Zombieslayer czyli Zabójcy Zombie)
"Przygody..." to seria, która swym klimatem doskonale wpasowuje się w całość świata Warhammera będącego światem dark fantasy. To świat (zwany Starym Światem), nad którym wisi ciągłe zagrożenie. Hordy goblinów i orków, nieumarli, zwierzoludzie, smoki, ogromne armie chaosu nękają zamieszkany przez ludzi, krasnoludy i elfy świat. Na każdym kroku czai się mrok, zepsucie i zagrożenie a walka z nim nie ma końca.
"Przygody..." to opowieść o Gotreku Gurnissonie krasnoludzie, który swe przewiny przysiągł zmazać chwalebną śmiercią w walce z najstraszniejszymi istotami zamieszkującymi Stary Świat i temu podporządkował swe działania oraz Felixie Jaegerze człowieku, który przysiągł spisać jego chwalebne dokonania i epicki koniec. Podróżują oni po świecie poszukując potworów i zagrożeń, z którymi mógłby się zmierzyć dążący ku chwalebnej zgładzie Gotrek. Biorą udział w niebezpiecznych wyprawach, stają na przeciw wielkich armii i groteskowych potworów. Zyskują i tracą towarzyszy oraz przyjaciół a z czasem stają się jednymi z najpotężniejszych herosów swego uniwersum.
Opowieść o Gotreku i Felixie to brutalna, mroczna ale także heroiczna saga bohaterska. Bywa czasem nieco powtarzalna ale nigdy nudna. Doskonałe przedstawienie pojedynków i potyczek, plastyczne opisy, doskonale zarysowane postacie (zarówno pierwszo- jak i drugoplanowe) oraz trzymająca w napięciu fabuła sprawiają, że poszczególne tytuły serii czyta się bardzo szybko a lektura naprawdę wciąga.
Do tego dodajmy "mięsisty" klimat dark fantasy i sporo smaczków dla miłośników Starego Świata a otrzymamy "koktajl" doskonały
Opowieść to znakomita i nie muszę już chyba pisać, że ogromnie Wam ją polecam.
Można powiedzieć, że jestem "fanboyem" świata Warhammera więc bez żadnych wątpliwości daję serii ocenę 9/10. Jeśli szukacie bohaterskiego dark fantasy o wyrazistych postaciach i mocnych opisach ta seria jest dla Was.

6 komentarzy:

 1. Widać, lubisz chyba te klimaty bo wszystkie recenzje z tych epok/czasów ma wysokie noty od Ciebie :) W sumie się nie dziwie bo też to uwielbiam - ten klimat!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy wiadomo może czy BlackLibrary wyda te książki po polsku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po wycofaniu się wydawnictwa Copernicus z wydawania po polsku Czarnej Biblioteki nie znalazł się nikt kto "wypełniłby" tą lukę więc niestety kolejne pozycje ukazują się tylko po angielsku.

   Usuń
  2. Eh czyli czas czytać po Zabójcy Szamanów następne w oryginale

   Usuń
 3. Kurcze tak długo czekam na coś nowego a tu .... klops.... Zombie Slayer tylko po angielsku. Obawiam się, że nie poradzę sobie z językiem aż tak bardzo :D Ale chyba trzeba zakupić bo doczekać się nie mogę !!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego co wiem, Games Workshop zdecydowało, że nie będzie udzielało licencji na wydawanie książek w języku polskim ze świata Warhammer Fantasy. Ich jedynym obecnym rozwiązaniem jest samodzielne wydawanie książek w językach innych niż angielski. Niestety nie mają planów wydawac czegokolwiek po polsku.
  Co Gotreka i Felixa to tytuły nadal się ukazują. Oto tutuły o których wiem że już są: City of Damned, Serpent Queen, Myth and Legends (opowiadania), Marriage of moment - opowiadanie Josha Reynoldsa, Berthold's Beard - opowiadanie. Rozpoczęła się trylogia o Zgubie Gotreka kończąca cały cykl. Pierwszy tom ma tytuł Kinslayer - autor David Guymer. Powychodzło jeszcze kilka omnibusów i wydanie z okazji piętnastolecia serii z dodatkowymi opowiadaniami.
  Pozdrawiam
  Radek
  Cadi

  OdpowiedzUsuń