środa, 16 stycznia 2013

Niewiadomski. Zabić prezydenta - Patryk Pleskot

Witajcie,
nie tak dawno obchodziliśmy obchodziliśmy 90 rocznicę zamachu na pierwszego prezydenta II RP Gabriela Narutowicza. Prezydent zginął w gmachu Zachęty w Warszawie z rąk Eligiusza Niewiadomskiego malarza i zwolennika endecji. Co spowodowało, że artysta, wykładowca i były urzędnik targnął się na życie prezydenta Narutowicza? Odpowiedź próbuje dać Patryk Pleskot w swej książce należącej do serii Biografie Przeklęte.
"Niewiadomski..." to niezwykłe połączenie biografii i pozycji śledczej, która poza ukazaniem samej zbrodni i jej następstw pyta o przyczyny popełnienia tego morderstwa.
Autor podzielił swą pozycję na trzy części. Pierwsza zatytułowana "Zbrodnia" to fabularne odtworzenie zbrodni oraz sytuacji polityczno-społecznej ją poprzedzającej oraz po niej występującej.
Druga "Dlaczego?" poszukuje odpowiedzi na zadane w tytule pytanie poszukując odpowiedzi poprzez prezentację biografii Eligiusza, jego działalności edukacyjnej, twórczości ale także ewolucji światopoglądowej i ideowej jaką przechodził. Daje to możliwie kompletny obraz człowieka, który stał się zabójcą prezydenta.
Trzecia część zatytułowana "Kara" prezentuje fabularyzowany opis procesu oraz wykonania wyroku śmierci na zabójcy Opowiada także o "kulcie" Eligiusza zarówno tym, który pojawił się zaraz po jego śmierci jak i tego w czasach nam współczesnych.
Taka forma prezentacji treści daje szansę zapoznania się zarówno z postacią Eligiusza Niewiadomskiego i jego poglądami, popełnioną przez niego zbrodnią, jej motywami jak i ogólną sytuacją polityczną jaka miała wówczas miejsce w niepodległej Polsce, a która kolosalnie wpłynęła na przebieg tragicznych wydarzeń.
Książka liczy sobie ponad 400 stron i stanowi niezwykle solidne naukowe opracowanie tematu przedstawione w bardzo przystępnej formie. Przystępność tą podnoszą duże partie fabularyzowanych opisów wydarzeń. Z kolei poziom merytoryczny podnoszą cytowane często przez autora źródła tamtych czasów - listy, artykuły prasowe czy pisma zarówno Eligiusza jak i jego zwolenników oraz przeciwników. Daje to wrażenie przeniesienia się w tamte czasy i rzeczywistego uczestnictwa w opisywanych wydarzeniach.
Pozycję tą czyta się bardzo dobrze. Lektura wciąga i nie powoduje u czytelnika uczucia znudzenia czy znużenia. W moim odczuciu to świetna książka historyczna, którą przeczytać może każdy nie tylko historyk czy miłośnik historii. To opowieść o ważnym, choć nieco zapomnianym wydarzeniu z historii Polski oraz ludziach, którzy brali w nim udział.
Gorąco polecam ją każdemu.
Ocena Księgola 8,5/10


Książkę do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości jej wydawcy Wydawnictwa DEMART S.A. za co serdecznie dziękuję.  http://www.demart.com.pl/

1 komentarz:

  1. Niestety nie interesuje się polityką bo jest to dla mnie jedna wielka bzdura a o ludziach pracujących tam juz nie wspomne. Sama książka może być ciekawa pod względem "życia i przeżyć"!

    OdpowiedzUsuń