piątek, 4 stycznia 2013

Luc Besson. Uśmiechnięta twarz filmowego postmodernizmu - Aleksandra Drzał-Sierocka

Witajcie,
dziś chciałbym przedstawić Wam książkę, z której oceną naprawdę miałem spory kłopot. "Luc Besson Uśmiechnięta twarz..." nie jest to ani biografia tego znanego reżysera, ani pozycja ukazująca jego filmy.
To książka, która zajmuje się zjawiskiem postmodernizmu w twórczości tego reżysera.
Książka podzielona została przez autorkę na trzy części. Pierwsza zajmuje się zjawiskiem postamodernizmu w kinie jako takim także w sferze definicji i dookreślenia. Druga zajmuje się poszczególnymi filmami Bessona i postmodernistycznymi elementami znajdującymi się w poszczególnych scenach czy bohaterach filmów, trzecia dotyczy postmodernistycznych nut w bajkowych opowieściach o Minimkach będących ostatnimi dziełami Luca Bessona.
Pierwsza część książki jest absolutnie niestrawna dla przeciętnego czytelnika. Przeintelektualizowanie w tej części sięga zenitów i widoczne jest zarówno w konstrukcji zdań jak i ich treści. Zakładam, że trzeba być filmoznawcą by zachwycić się tą częścią, która większości czytelników wyda się zwyczajnie nudna i "przyciężka".
Część druga i trzecia stają się bardziej "strawne" a przez to ciekawsze w odbiorze choć i w nich pobrzmiewa w wielu momentach "zadęcie" i nadmiar "intelektualnej gonitwy myśli".
Po lekturze tej książki zadałem sobie pytanie czy jest sens szukać(a może dorabiać) wątków filozoficznych w filmach. Czy nie lepiej dać się ponieść klimatowi opowieści, jej formie czy fabule zamiast rozkładać je na czynniki pierwsze, analizować, szukać i tworzyć czego nie da się znaleźć? Ja osobiście nie lubię takiego nadmiernego "grzebania" i "brania pod lupę". Film ma być dla mnie czasem rozrywką czasem przemyśleniem a nie "rozbiorem filozoficzno-metodycznym". Jestem jednak tylko widzem (mam nadzieję, że choć trochę inteligentnym i uważnym) a nie filmoznawcą więc może dlatego nie doceniam wielkości tego typu książek.
Jeśli jesteście wielkimi fanami twórczości Luca Bessona lub filmoznawcami to zapewne książka ta przypadnie wam do gustu. Jeśli jednak nie to raczej zmęczycie się i znudzicie tą pozycją.
Ocena Księgola 3/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz