poniedziałek, 30 czerwca 2014

Zaczytani - twórzmy biblioteki dla dzieciaków

Witajcie,
dziś chciałbym opowiedzieć Wam o ciekawym i szczytnym projekcie "Zaczytani" stawiającym sobie za cel tworzenie bibliotek na szpitalnych oddziałach dziecięcych, świetlicach, rodzinnych domach dziecka czy hospicjach. Jak słabo prezentuje się temat obecności książek na szpitalnych oddziałach dziecięcych miałem okazję przekonać się czas jakiś temu naocznie. To w sposób bardzo mocny uświadomiło mi wagę problemu. Pamiętajmy, że dzięki książkom mali pacjenci mogą choć na chwilę "uciec" od choroby, bólu czy strachu w magiczny i kolorowy świat fantazji. To samo tyczy się małych pacjentów hospicjów dotkniętych często chorobami, które niszczą nie tylko ciało ale i ducha. Wartość terapeutyczna literatury w takich przypadkach jest bezcenna.
Obecność książek na oddziałach dziecięcych czy świetlicach terapeutycznych wpływa także na wyrobienie nawyków czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży a co za tym idzie promuje czytelnictwo (jak wiadomo z badań Biblioteki Narodowej nasz kraj ma z tym ogromne problemy).
Krótko mówiąc to akcja bardzo potrzebna i ważna a co najlepsze każdy z nas może wziąć w niej udział poprzez przekazanie nowych lub używanych (w dobrym stanie) książek dla dzieci i młodzieży, z których powstaną wspomniane biblioteki.
Wspierać możemy wszyscy, zarówno osoby indywidualne jak i firmy, media, wydawcy oraz biblioteki. Więcej informacji dotyczących akcji, jej beneficjentów i sposobów wsparcia znajdziecie na stronie akcji Zaczytani tu oraz fanpage-u Zaczytanych dostępnym tu
Zachęcam Was byście wsparli tą ważną inicjatywę i sam także mam zamiar to zrobić.
Działajmy razem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz