piątek, 20 czerwca 2014

Przenajświętsza Rzeczpospolita - Jacek Piekara audiobook

Witajcie,
chciałbym Wam dziś opowiedzieć o książce, którą w wersji papierowej miałem okazję przeczytać dobrych parę lat temu. Spodobała mi się do tego stopnia, że do dziś uznaję ją za klasyk polskiej współczesnej literatury popularnej (choć znowu tak popularny ten tytuł nie był). Dlatego ucieszyłem się mogąc powrócić do niej w wersji audio.
"Przenajświętsza Rzeczpospolita" to mroczna wizja przyszłości Polski jako kraju rządzonego przez skorumpowanych i zdehumanizowanych polityków oraz wszechwładny i bezlitosny Kościół Katolicki (aha pomyślicie kolejna antyklerykalna pozycja na polskim rynku - ale nie do końca tak jest). Polska przedstawiona przez Piekarę to kraj pełny biedy, patologii, odczłowieczenia istoty ludzkiej, wszechwładnej biurokratycznej machiny, inwigilacji na masową skalę, donosicielstwa i... przejmującego smutku dławiącego większość społeczeństwa. Obozy reedukacji, system policyjny, przemoc i ubóstwo "królują" w RP.
Piekara ujawnia mechanizmy sprawowania władzy, korupcji i zepsucia toczącego warstwy rządzące. W książce znajdziemy wiele bezpośrednich i pośrednich odniesień do czasów nam współczesnych, które zmuszają nas do zastanowienia się nad systemem w jakim żyjemy i zagrożeniami jakie przed nim stoją. Historia opowiedziana przez autora nie ma jednego konkretnego bohatera. Jest w niej kilku wybijających się bohaterów z różnych grup społecznych wokół, których losów rozwija się opowieść (senator, poseł, mainstreamowy literat, niespełniony poeta czy niskiego szczebla urzędnik) . Obok nich za bohatera zbiorowego możemy uznać naród polski, którego liczni przedstawiciele przewijają się przez karty opowieści. I wydawać by się mogło, że opowieść ta niesie w sobie tylko negatywne przesłanie a jednak... tak nie jest. Ta historia to również opowieść o nadziei, może czasem nieco naiwnej wierze w człowieka i jego dobro ale jednak dającej pozytywny impuls w "morzu niegodziwości".
Książka Piekary adresowana jest do dorosłego czytelnika nie tylko ze względu na warstwę fabularną ale także językową i konstrukcyjną. Opisy orgii, libacji alkoholowych, niewybredne słownictwo to wszystko podkreśla, że przekaz tej opowieści skierowany jest do dorosłego czytelnika i jeszcze bardziej uwypukla obraz deprawacji elit jak i społeczeństwa Przenajświętszej.
Nagranie audio tej opowieści zostało wykonane na całkiem niezłym poziomie (w nagraniu wziął udział jeden lektor - Michał Piela). Opowieści słucha się naprawdę dobrze, nie ma problemu pojawiającego się znudzenia czy znużenia powodowanego niezbyt dobrym doborem czytającego. W wielu miejscach lektor wydobywa z tej opowieści nawet więcej niż można wydobyć czytając wersję papierową.
Książka ta zarówno w wersji papierowej jak i audio to pozycja ciekawa fabularnie ale co ważniejsze zmuszająca czytelnika do myślenia i analizy zarówno sytuacji prezentowanej przez autora jak i naszej współczesności. Wiele mechanizmów władzy, kontroli, wpływu czy manipulacji jest bowiem uniwersalnych i ma zastosowanie w każdym czasie i miejscu w historii.
Polecam tą pozycję każdemu (o ile oczywiście ukończył 18 lat). Ta historia wciąga i nie pozostawia obojętnym.
Ocena Księgola 8/10

Audiobook do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości sklepu SklepdlaSłuchacza.pl http://sklepdlasluchacza.pl/ za co serdecznie dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz