sobota, 28 czerwca 2014

Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach - Philip K. Dick

Witajcie,
dziś chciałem przedstawić Wam adaptację audio jednego z najdoskonalszych klasyków w dziejach współczesnej literatury (a w szczególności w historii literatury cyberpunkowej i sf) a mianowicie książki Philipa K. Dicka "Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach". Książkę w jej papierowym pierwowzorze czytałem wielokrotnie i na zawsze historia łowcy androidów Ricka Deckarda i jego pogoni nie tylko za zbiegłymi robotami ale też własnym człowieczeństwem zostanie "w mych oczach" jako jeden z niedościgłych wzorów literackich (niemal jak literacki wzorzec z Sevres). Książka ta doczekała się także niezapomnianego filmu opartego na motywach zawartych w powieści w reżyserii Ridleya Scotta (z Harrisonem Fordem i genialnym moim zdaniem Rutgerem Hauerem jako Royem Batty), który to obraz stał się klasykiem kina sf i neo-noir. Jako wielki miłośnik papierowego oryginału oraz filmu z niekłamaną przyjemnością sięgnąłem po dźwiękową adaptację książki i.... jestem absolutnie zachwycony. W nagraniu udział wzięło ponad 30 lektorów (w tym po raz pierwszy polski syntezator mowy IVONA) by wymienić tylko Roberta Więckiewicza jako narratora, Andrzeja Chyrę jako Ricka Deckarda, Annę Dereszowską jako Iran Deckard czy Magdę Popławską jako Rachel Rosen. Wszystkie głosy zostały perfekcyjnie dobrane do postaci i rewelacyjnie nagrane. Także udźwiękowienie produkcji stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie odgłosy są niezwykle realistyczne i brzmią wybornie. Do tego wszystkiego dochodzi świetna i klimatyczna muzyka nagrana na potrzeby tej adaptacji przez Wojtka Mazolewskiego i Pink Freud (muzyka jest naprawdę re-we-la-cyj-na).
Jednym słowem wersja audio historii Ricka Deckarda to wspaniale wykonana praca wszystkich zaangażowanych w nią osób. Dopracowana w każdym, najdrobniejszym szczególe.
Opowieść niesie ze sobą smutek, przygnębienie ale także nadzieję, którą odnajdują w sobie bohaterowie. Poszukiwanie człowieczeństwa, filozoficzne rozważania, spostrzeżenia dotyczące rodzaju ludzkiego jak i człowieka jako jednostki, szczypta akcji i wiele więcej. To wszystko czeka na Was w "Blade runnerze". To naprawdę niesamowita, głęboka i przemyślana pozycja.
Czy zachęcam Was byście po nią sięgnęli? Zdecydowanie i bezwzględnie tak. Dźwiękowa adaptacja "Blade runnera" to absolutne arcydzieło, które niesie w sobie klimat pierwowzoru papierowego i wzbogaca go o dodatkowe doznania dźwiękowe i muzyczne, który wręcz "wsysają" nas w ponury i depresyjny świat przyszłości.
Więcej o tym rewelacyjnym projekcie (w tym demo audiobooka i fragment ścieżki dźwiękowej) znajdziecie na tej stronie:  http://audioteka.pl/lowca
Ocena Księgola 10/10

Audiobook otrzymałem dzięki uprzejmości AUDIOTEKA POLAND Sp. z o.o. właściciela portalu audioteka.pl. za co serdecznie dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz