sobota, 14 czerwca 2014

Cyberpunk - Michał Cetnarowski (opowiadanie)

Witajcie,
dziś chciałbym Wam króciótko opowiedzieć o opowiadaniu Michała Cetnarowskiego "Cyberpunk", które wchodzi w skład antologii "Rok po końcu świata". Antologią zainteresowałem się już czas jakiś ale nie wpadła ona jeszcze w moje ręce (wydana została w postaci e-booka). Natomiast ostatnio wspomniane opowiadanie zostało udostępnione darmowo więc ochoczo po nie sięgnąłem by móc zapoznać się choć z niewielką częścią tego co niesie ze sobą wspomniana całość.
Wizja przedstawiona przez autora nie jest specjalnie nowatorska ale miła memu "cyberpunkowemu" sercu. To koncept Polski w przyszłości, która jak zresztą cały świat, dzięki ogromnemu skokowi technologicznemu jest odzwierciedleniem wizji klasyków cyberpunka (ogromna rozbudowana sieć, ingerencja technologii w każdy aspekt życia, uzależnienie od cudeniek nauki i techniki, osamotnienie jednostek niedostrzegalne często tak przez otoczenie jak przez nich samych itd.). Obserwujemy dzień z życia blogerki i jej córki, pozornie zwykły i nie różniący się od innych dni...
Czy opowiadanie zawiodło mnie? Tak się nie stało czy jakoś szczególnie zachwyciło? Też nie. Jest w nim trochę odgrzewanych pomysłów rodem z klasyków, podlanych własnymi wariacjami cyberpunkowymi autora, opowieść o nietypowym buncie młodych, odwracająca uwagę opowieść o zbliżającym się zagrożeniu, trochę "pseudofilozoficznych wywodów" to tu to tam, kilka ciekawych koncepcji i opisów. Generalnie wyszło lekko powyżej średniej choć jako miłośnik klimatów cyberpunkowych chciałbym zawsze od tego typu utworów nieco wyższego poziomu. Nie czuję się jednak szczególnie rozczarowany gdyż nie miałem wobec tego opowiadania jakiś "rozbuchanych" wymagań. Mimo pewnej "średniości" tego konkretnego opowiadania nadal życzliwie patrzę w stronę zawierającej je antologii (mam nadzieję, że robię słusznie).
Myślę, że mimo wszystko warto sięgnąć po nie i przeczytać szczególnie, że jest ono darmowe i do ściągnięcia tu
Ocena Księgola 5,5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz