piątek, 21 czerwca 2013

CBN Polona - nowa odsłona

Witajcie,
dzis mam dla Was informację o bardzo interesującej inicjatywie jaką jest Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona (założona i prowadzona przez Bibliotekę Narodową w Warszawie) a właściwie jej nowej odsłonie, która pojawiła się w internecie w dniu wczorajszym.
Polona funkcjonuje już od dłuższego czasu ale wczoraj otrzymała "świeżą" i nowoczesną oprawę graficzną, unowocześnione algorytmy wyszukiwania i świetny według mnie moduł odpowiadający za wyświetlanie poszczególnych zbiorów (np. możliwość dużych przybliżeń bez straty jakości obrazu).
Na dzień dzisiejszy w zbiorach Polony jest ponad 72 tysiące pozycji (książki, fotografie, grafiki, rękopisy, stare druki) będących  w domenie publicznej czyli istnieje możliwość ich drukowania, użycia w prezentacjach itd i to wszystko zgodnie z prawem polskim. Według informacji co tydzień na platformie ma się pojawiać 2 tysiące nowych obiektów tygodniowo. Do korzystania z CBN mają być też zapraszane inne instytucje kultury, które będą mogły prezentować swoje zbiory w sieci bez ponoszenia kosztów infrastuktury komputerowej.
W zbiorach CBN znajdą się tylko pozycje co, do których praw autorskich nie ma żadnych wątpliwości i znajdujące się w pełni w domenie publicznej więc najnowszych tytułów nie można się spodziewać ale i nie takie zadanie postawiono przed ta platformą.
Nowa odsłona Polony pozwala także personalizować swoje konto użytkownika (można oglądac zbiory także bez logowania) m.in. poprzez dodawanie zakładek czy notatek a także tworzenie własnej biblioteczki użytkownika spośród prezentowanych tam pozycji.
Nową Polonę znajdziecie na: http://www.polona.pl/
Uważam, że CBN Polona to fantastyczny sposób by bez wychodzenia z domu zapoznać się nie tylko z arcydziełami piśmiennictwa polskiego ale także z literaturą popularną, grafikami, mapami, atlasami czy fotografiami. Dlatego zapraszam Was do korzystania ze zbiorów CBN Polona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz