niedziela, 31 sierpnia 2014

Zapowiedzi wrześniowe

Witajcie,
dziś chciałbym powrócić do tradycji co miesięcznych zapowiedzi ciekawych premier książkowych na następny miesiąc.
Wrzesień przyniesie przynajmniej klika interesujących tytułów, z których dla Was wybrałem 4 moim zdaniem najciekawsze.
I tak rozpoczynając od 1 września nie możemy pominąć książki "Miasto 44" Marcina Mastalerza napisanej na podstawie scenariusza do interesująco zapowiadającego się filmu Jana Komasy o tym samym tytule.  Historia młodych warszawiaków czasów okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego to opowieść nie tylko o patriotyźmie, poświęceniu i walce ale także przyjaźni, miłości i młodości. To wszystko sprawia, że książka ta staje się moim wrześniowym must have.
5 września przyniesie nam z kolei premierę książki Jewgienija Dodolewa "Kremlowska księżniczka. Opowieść o Galinie Breżniewej i sowieckich elitach".  Jest to udokumentowana historia córki genseka zwanej 'Księżniczką ZSRR" aż do jej smutnego ale zasłużonego upadku i śmierci. To historia bogactwa, władzy, korupcji i zepsucia jakie toczyły elity Zwiążku Radzieckiego tamtych czasów. To szansa na spojrzenie tam gdzie wcześniej patrzeć nie było wolno. Zapowiada się interesująca ale i przerażająca lektura.

11 września zagłębimy się w serce stolicy Iranu dzięki "Miastu kłamstw. Całej prawdzie o Teheranie" autorstwa Ramity Navai. Poznamy historię, kulturę i architekturę tego niezwykłego miasta a naszymi przewodnikami po niej będzie osiem zróżnicowanych postaci w tym zabójca, aktorka filmów porno czy przemytnik broni. Znajdziemy tam wątki polityczne i kryminalne , seks i suspens. Jednym słowem zapowiada się naprawdę ciekawa lektura.

Miesiąc zakończymy w klimacie karaibskich piratów dzięki pozycji "Republika Piratów" Colina Woodarda. Dzięki tej książce poznamy udokumentowaną i dramatyczną aczkolwiek mało znaną historię Republiki Piratów niezwykłego demokratycznego tworu, który mimo swego niedługiego żywotu zatrząsł posadami imperium brytyjskiego i hiszpańskiego.Jak widzicie wrzesień to nie tylko początek jesieni ale także miesiąc, który przyniesie nam sporo ciekawych pozycji książkowych. Ja najbardziej czekam na "Miasto 44" (także w wersji filmowej) oraz "Republikę Piratów". A jakie są wasze typy? Czy w powyższym zestawieniu znaleźliście coś dla siebie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz