czwartek, 7 sierpnia 2014

Sługa Boży - Jacek Piekara

Witajcie,
dziś przedstawię Wam moje spostrzeżenia po wysłuchania dźwiękowej adaptacji pierwszego z tomów wchodzących w skład cyklu Inkwizytorskiego autorstwa Jacka Piekary. "Sługa Boży" przedstawia nam początki kariery i pierwsze przygody Mordimera Madderdina inkwizytora przemierzającego świat w poszukiwaniu herezji, czarnej magii, zepsucia i nieprawości. A jest ich w przedstawionym świecie co nie miara biorąc pod uwagę, że Jacek Piekara serwuje nam wizję alternatywnego świata zbliżonego trochę do naszego Średniowiecza. W świecie tym jednak Jezus nie umarł na krzyżu by zbawić ludzi a zstąpił z niego by swą mocą pokarać nieprzyjaciół. Także inkwizycja przedstawiona przez autora jest "zbrojnym" ramieniem wiary i Kościoła. W świecie tym istnieje magia, żyją w nim tajemnicze stworzenia i istoty a główny bohater posiada anioła stróża, który jednak nie do końca odpowiada współczesnym wyobrażeniom. Jak widzicie osnowa świata wydać się może nieco kontrowersyjna co nie umniejsza temu, że jest to świat barwny i ciekawie wykreowany. "Sługa..." to zbiór opowiadań wzajemnie się zazębiających ale zarazem tworzących odrębne opowieści. Tak jak wspomniałem poznajemy w nim początki kariery Mordimera, pierwsze prowadzone przez niego sprawy, okoliczności w jakich napotkał swych później nieodłącznych kompanów oraz samego Mordimera. A jest to bohater ciekawy. Z jednej strony żarliwie oddany wierze i swej powinności, uczciwy i nieprzejednany w walce z czarną magią i herezją, z drugiej strony miłośnik trunków, jedzenia i niewieścich wdzięków nie stroniący od płatnych "fuch" na boku. Inkwizytor jest człowiekiem inteligentnym i błyskotliwym oraz gardzącym zbyteczną przemocą ale także wszechstronnie wyszkolonym także w walce orężnej. To wszystko sprawia, że z naprawdę dużą przyjemnością śledzimy go podczas prowadzonych przezeń dochodzeń. Historie przedstawione w tym tomie to smakowite mieszanki historii detektywistycznych, akcji i szczypty romansu podlanego fantastyką. To mieszanka interesująca i niezwykle "strawnie" zaserwowana. Prócz ciekawego i barwnie przedstawionego świata na plus tego tytułu należy zapisać interesujących bohaterów (nie tylko pierwszoplanowych), interesującą i składną fabułę opowieści oraz klimat brudnego, niebezpiecznego świata nie pozbawionego wszak ulotnego piękna.
Wersja audio nagrana jest z udziałem jednego lektora w sposób dobry i ułatwiający odbiór przez słuchacza. Momentami wydawało mi się jednak, że nagrania dokonano zbyt cicho co przeszkadzać może jeśli słuchamy audiobooka np. na hałaśliwej ulicy. Poza tym mankamentem nie znajduję jednak żadnego innego, który powodowałby obniżenie oceny tej audio pozycji.
"Sługa Boży" w wersji audiobooka to wyborny sposób by zapoznać się z początkiem inkwizytorskiego cyklu Jacka Piekary w sposób bardzo wygodny i przystępny. Poświęcając na "odsłuchanie" fragmentów codziennie krótki czas mamy możliwość wejścia do frapującego świata i odkrycia wciągających opowieści.
To gratka nie tylko dla miłośników fantastyki ale dla każdego.
Ocena Księgola 8/10

Audiobook do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości sklepu SklepdlaSłuchacza.pl http://sklepdlasluchacza.pl/ za co serdecznie dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz