poniedziałek, 20 stycznia 2014

Skandalistki. Historie kobiet niepokornych - Elizabeth Kerri Mahon

Witajcie,
dziś chciałbym opowiedzieć Wam o interesującej książce traktującej o kobietach "wyprzedzających" swoje czasy, wielkich władczyniach, artystkach, podróżniczkach, piratkach, szpiegach, oratorkach czy naukowcach. Jednym słowem "skandalistkach", na które patrzono w ich czasach czasem z szacunkiem, czasem z uwielbieniem ale równie często krytycznie. Ta książka to zbiór opowieści, o kobietach, które wiedziały czego chcą i w drodze do celu nie dawały się powstrzymywać ani obyczajowości swych czasów ani niekorzystnym zbiegom okoliczności. To historie kobiet wolnych i niezależnych będących wzorem do naśladowania nie tylko dla innych kobiet ale także dla wielu mężczyzn.
Dzięki lekturze "Skandalistek..." możemy poznać biografie zarówno znanych  postaci jak: Kleopatra, Joanna d'Arc, Frida Khalo, Josephine Baker, Mata Hari, Anna Boney i Mary Reed czy Anna Boleyn jak i mniej znane ale nie mniej interesujących kobiet takich jak: Grace OMalley (królowa irlandzkich piratów), Emilie du Chatlet (jeden z najwybitniejszych umysłów XVIII wieku, kochanka Voltaire'a), Lola Montez (tancerka, aktorka i kurtyzana), Sarah Winnemucca (indiańska działaczka zaangażowana w pracę na rzecz pokojowego współżycia indian i białych osadników oraz poszanowania praw rdzennych mieszkańców Ameryki), Camille Claudel (wybitna francuska rzeźbiarka, kochanka Rodina) i wielu innych.
To wciągająca i nie męcząca książka ukazująca nie tylko historię tych niesamowitych kobiet czy wyznawane przez nie idee ale także ich wpływ na otaczający je (często nieprzychylnie nastawiony) świat.
Miałem okazję zapoznać się z tym tytułem w wersji audiobooka i muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę. Taka forma przekazu treści polepsza jego odbiór i przyswajanie. Pewnie gdybym miał przeczytać zawarte w książce trzydzieści-kilka biografii z czasem mogłaby wkraść się w moją lekturę pewna monotonia (choć biorąc pod uwagę odświeżającą swobodę językową autorki nie pojawiałaby się często). Natomiast możliwość wysłuchania tej książki sprawiła, że mimo natłoku informacji ani monotonia ani żadne negatywne wrażenia podczas "odsłuchu" nie pojawiły się. Także pod względem "techniczno-narracyjnym" do tego audiobooka nie sposób się "przyczepić".
Podsumowując polecam wam tą książkę (szczególnie w wersji audio) zarówno ze względu na treść (dużo mało znanych ale niezwykle interesujących biografii) jak i językową lekkość i swobodę autorki, która znalazła sposób na przekazanie mnóstwa interesujących faktów nie popadając w "nudny" i "suchy" naukowy przekaz.
Ocena Księgola 7,5/10

Audiobook do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości sklepu SklepdlaSłuchacza.pl http://sklepdlasluchacza.pl/ za co serdecznie dziękuję.

4 komentarze:

 1. Czuję się zainteresowana tą książką, Być może nie słyszałam o wielu ww kobietach, lecz ta pozycja byłaby idealna, do 'zapoznania się' z nimi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istotnie pozycja ta daje możliwośc zapoznania się z życiorysami wielu niesamowitych kobiet, które często znacznie wyprzedzały swoją epokę a nie są znane "ogółowi" społeczeństwa. Pozwala także poznać mniej znane wydarzenia z życia tych popularniejszych postaci.

   Usuń
 2. Niesamowite jak kobiety potrafił zmieniać dzieje świata. Szczerze mówiąc nadal potrafią nieźle namieszać i obwinąć sobie każdego faceta(wiem to z doświadczenia :) ). Niestety nie czytałem ale z pewnością będzie to pozycja do przeczytania nr.1!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kobieta silna jest no i basta :) i bohaterki tej książki tezę tą potwierdzają.

   Usuń