środa, 22 stycznia 2014

Batman. Rozbite miasto - Brian Azzarello, Eduardo Risso

Witajcie,
w Gotham City mieście gotyckiego mroku i ludzkiej niegodziwości. Mieście, które zaludniają najgroźniejsi przestępcy i szaleńcy jakich zrodził świat. Mieście balansującym na granicy prawa i bezprawia. Domu jednego z najpopularniejszych komiksowych bohaterów wszechczasów Batmana.
W albumie "Rozbite miasto", do którego scenariusz stworzył bardzo lubiany przeze mnie Brian Azzarello znów ruszamy w mroki Gotham by tym razem odnaleźć wraz z Człowiekiem Nietoperzem pewnego człowieka podejrzanego o brutalne morderstwo. Czy na pewno on jest winny? A jeśli nie to kto? Te i wiele innych pytań padnie podczas tego śledztwa lecz czy Batman odnajdzie na nie odpowiedź? Tego dowiecie się czytając ten album.
"Rozbite miasto" to niesamowicie wciągający i doskonale napisany scenariusz. Mrok i brutalność nie odstępują nas ani na moment. Klimat opowieści jest powalający.
Podczas lektury poza Batmanem spotkamy wiele znanych i "lubianych" postaci takich jak Pingwin, Joker, Killer Croc, Scarface ale poznamy także zupełnie "nowych" graczy w mieście.
I wydawałoby się, że "Rozbite..." to album bliski ideałowi. Właśnie "wydawałoby się...". Niestety tak nie jest ze względu na ascetyczną, prostą i umowną kreskę Eduardo Risso. Jego minimalizm nie bardzo pasuje mi do "rozbuchanej" fabuły i hektolitrów mrocznego gotyckiego klimatu.
Jego styl graficzny zupełnie mi nie pasuje do tej opowieści. W moim odczuciu opowieść na takim zilustrowaniu traci naprawdę dużo.
Mimo to album ten wart jest uwagi ze względu na bardzo dobry scenariusz.
Ocena Księgola 7,5/10

2 komentarze:

  1. Zgadzam się z oceną w 100% mam takie samo podejście! :) aż mi miło, że istnieją ludzie któzy potrafią tak trafnie ocenić w tak krótkim artykule Batmana. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Poza Batmanem spotkamy postacie takie jak: (...) JOKER" uwielbiam tą postać. Ma swój charakter i ten szorstki styl nie mówiąc o jego wyglądzie. Moja ocena: 9/10!

    OdpowiedzUsuń