sobota, 30 marca 2013

Księgolowe życzenia

Witajcie, mimo, że za oknem aura zimowa to chciałbym Wam złożyć
najlepsze życzenia zdrowych, spokojnych i rodzinnych
Świąt Wielkanocnych.
By radość i pogoda ducha nie opuszczały Was
tak w nadchodzących
jak i w kolejnych miejmy nadzieję, że już prawdziwie wiosennych dniach.

czwartek, 28 marca 2013

Premiera - Gwiazdozbiór Psa - Peter Heller

Witajcie,
dziś chciałem się z Wami podzielić zapowiedzią książki, po której obiecuję sobie bardzo wiele. Jest to pozycja "Gwiazdozbiór psa" opowiadająca historię Higa, który przeżył epidemię grypy, która zdziesiątkowała ludzkość i po utracie wszystkiego co kochał mieszka na opuszczonym lotnisku za towarzystwo mając psa i ekscentrycznego sąsiada miłośnika broni. Hig ma stary samolot i gdy pewnego dnia wychwytuje transmisję radiową z innego lotniska, która daje mu nadzieję, że gdzieś  jeszcze istnieje życie jakie znał wyrusza w podróż by choć spróbować je odnaleźć.
Książka porównywana jest m.in. do opisywanej przeze mnie "Drogi" Cormaca McCarthy'ego i ma być jednocześnie opowieścią mocną i wzruszającą a także smutną i zabawną zarazem ("Droga" zabawna nie była ale wszystko inne by się zgadzało). Mam nadzieję, że otrzymamy pozycję nowatorską stojącą na wysokim poziomie fabularnym i literackim. Tego życzę Wam i sobie a jak będzie naprawdę przekonamy się 17 kwietnia gdy "Gwiazdozbiór psa" pojawi się na półkach księgarń.

wtorek, 26 marca 2013

Droga do Woodbury - R.Kirkman i J.Bonansinga

Witajcie,
dziś chciałbym opowiedzieć Wam o kolejnej pozycji autorstwa duetu Kirkman/Bonansinga, której akcja rozgrywa się w świecie znanym wszystkim miłośnikom serialu "Walking Dead" i komiksu "Żywe Trupy". Opowieść kontynuuje wątki znane z recenzowanej już przeze mnie książki "Narodziny Gubernatora". "Droga..." kontynuuje historię z punktu widzenia grupki ocalałych, którzy trafiają do rządzonego przez Gubernatora Woodbury i dość szybko przekonują się, że nie jest to "zdrowa" społeczność. Już niebawem zombie nie będą ich głównym zmartwieniem i będą musieli podjąć wszelkie działania by nie utracić choć resztki człowieczeństwa.
Najnowsza opowieść Kirkmana i Bonansingi to niezwykle wciągająca, przesycona klimatem beznadziei i zaszczucia opowieść, w której zombie są tylko niebezpiecznym tłem a prawdziwym zagrożeniem dla człowieka staje się drugi człowiek i jego szaleństwo. Książka ta napisana w doskonałym stylu. Bardzo trudno się od niej oderwać. "Droga..." to opowieść poruszająca ale i przygnębiająca, odkrywająca prawdziwą zdehumanizowaną "twarz" człowieka, który znalazł się w sytuacji śmiertelnego zgarożenia. To opowieść o szaleństwie, miłości, poświęceniu i przetrwaniu.
Czy zatem warto po nią sięgnąć? Zdecydowanie tak. Tak doskonałe pozycje nieczęsto widuje się na półkach księgarń w naszym kraju. Gorąco polecam.
Ocena Księgola 8,5/10

niedziela, 24 marca 2013

Mordercy - Łukasz Śmigiel

Witajcie,
dziś chciałbym przedstawić Wam zbiór opowiadań zatytułowany "Mordercy". Trafiłem na niego zupełnie przypadkowo nie znając wcześniej ani autora ani jego książek.
Pozycja "Mordercy" gromadzi w sobie szereg zróżnicowanych tematycznie i klimatycznie opowiadań Łukasza Śmigla, których jedynym elementem wspólnym jest zbrodnia morderstwa lub osoba tytułowego mordercy.
To niezwykle interesujący tomik opowiadań, w którym znajdziemy dwanaście opowiadań o zróżnicowanej warstwie czasoprzestrzennej.
Znajdziemy tu i przyszłościową antyutopię "Kozioł ofiarny", niepokojącą "świąteczną" "Opowieść wigilijną", kryminalną opowieść z XVI w. Portugalii w opowiadaniu "Omega", stalkerowską "Za minutę północ", postapokaliptyczną opowieść "Do samego końca" (swoją drogą według mnie najlepsze opowiadanie w tym zbiorze) czy niepokojący "Rocznik 1866". Nie ma tu opowiadań słabych czy nudnych. Wszystkie stoją na przynajmniej niezłym (6/10 i wyżej w skali Księgola) poziomie. Jest kilka perełek wciągających i klimatycznych takich jak wspomniana "Do samego końca" ale są nimi też "Śledztwo", "Opowieść wigilijna" czy "Za minutę północ".
Książkę czyta się szybko. Lektura jest wartka i nie pozwala się nudzić. Bohaterowie stworzeni przez autora są przekonujący i plastycznie przedstawieni.
Czy zatem warto sięgnąć po zbiór "Mordercy". Według mnie zdecydowanie tak. Krótkie formy tego autora zdecydowanie przypadły mi do gustu a gęsty i ciężki klimat i dylematy moralne postaci jakimi raczy nas w większości opowiadań zawartych w tym tomie autor podwyższa jeszcze moją ich ocenę.
Ocena Księgola 8,5/10

piątek, 22 marca 2013

Żywe Trupy tom 17. Powód do strachu - Robert Kirkman

Witajcie, w ostatnim czasie lekko po macoszemu potraktowałem komiksy nie zajmując się nimi praktycznie wcale a niewielkie poświęcone im "poletko" przekazałem we władanie dzielnemu Thorgalowi.
Jak jednak wiadomo Thorgal to nie jedyny zacny komiks i właśnie dlatego chciałem Wam dzis opowiedzieć o najnowszym polskim tomie komiksu z serii "Żywe Trupy", którą to serię przedstawiałem Wam już spory czas temu na łamach bloga.
Zapytacie wiec czemu wracam do niej i chcę opowiadać o tym tomie? Otóż tom ten jest przykładem jak zmienia się i ewoluuje ta wyśmienita seria.
Do rozterek moralnych i psychicznych bohaterów dochodzą kolejne związane z życiem w osiadłej społeczności. Rick jako przywódca dużej zsocjalizowanej grupy musi wykazać się odpowiedzialnością godną urodzonego przywódcy. Czy nadciągające zagrożenie i śmierć, która wtargnie w ich życie pogrzebie wielkie plany Ricka? Czy podoła największemu z wyzwań jakie przed nim stawały? Czy nowe uczucie wpłynie na jego życie?To wszystko przynosi ze sobą tom 17 niezwykle ważny dla serii a przy tym jak zwykle świetny pod względem klimatu i kreski.
Czy zatem warto? Zdecydowanie tak. Po lekturze tego tomu nie mogę doczekać się już kolejnego.
Ocena Księgola 9/10.

środa, 20 marca 2013

Kącik Prasowy - Historia Do Rzeczy

Witajcie,
dziś chciałbym Wam opowiedzieć o pierwszym numerze czasopisma "Historia Do Rzeczy" tytułu historycznego powiązanego z prawicowym tygodnikiem "Do Rzeczy", który to tytuł niedawno Wam przedstawiałem. Tygodnik nie wzbudził mojego uznania ale mimo to postanowiłem dać szansę tytułowi historycznemu z nim powiązanemu i powiem Wam, że tym razem nie żałuję.
Tytuł ten to wersja "Do Rzeczy" bez irytującej otoczki polityczno-ideowej i bezproduktywnego krytykanctwa. Bardzo dużo interesujących i wciągających artykułów dotyczących historii Polski i świata.
By wymienić najciekawsze: cykl artykułów rocznicowych poświęconych Żołnierzom Wyklętym, obszerny wywiad dotyczący tajemnic zamachów na Adolfa Hitlera (a było ich nie mało), opowieść o trudnych losach Anny German, historia powojennego komunistycznego puczu w Mediolanie czy artykuł poświęcony admirałowi Nelsonowi. Jak widać tematyka poszczególnych artykułów jest zróżnicowana i każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Pisane są językiem przystępnym, jasnym i interesującym co jest ważne w przypadku pozycji adresowanej do szerszego grona odbiorców. Generalnie pierwszy numer tego tytułu oceniam wysoko i mam nadzieję, że kolejne utrzymają jego poziom lub jeszcze go podwyższą.

niedziela, 17 marca 2013

Premiery... w różnorodności siła

Witajcie,
dziś chciałbym przedstawić Wam kilka zbliżających się premier na polskim rynku wydawniczym.
Są to pozycje zróżnicowane dotykające swą tematyką rozmaitych tematów i zagadnień ale ich cechą wspólną jest to, że zapowiadają się niezwykle interesująco.

Pierwszą pozycją jest tytuł "Mgnienie ekranu" Terrego Pratchetta twórcy niezwykle popularnych książek z uniwersum "Świata Dysku". W pozycji tej znajdziemy trzydzieści opowiadań i innych krótkich form będących przekrojem przez całą karierę pisarską Terrego Pratchetta. Wśród opowieści znajdziemy zarówno znajome postacie i miejsca jak i opowieści i bohaterów, o których jeszcze nie słyszeliśmy a wszystko to okraszone pratchettowskim humorem. Czego chcieć więcej. Premiera tego tytułu już 2 kwietnia br.








Także tego dnia będziemy mogli się zapoznać z innym niezwykle interesującym tytułem fantasy a mowa tu o książce "Opowieści ze świata wiedźmina". Jest to antologia opowiadań stworzonych przez rosyjskich pisarzy, których elementem wspólnym jest postać, uniwersum lub inne elementy związane z kultowym cyklem Andrzeja Sapkowskiego. Opowieści zawarte w tej pozycji wyglądają ze wszechmiar interesująco choć często nie są to powieści kanonicznie i ortodoksyjnie wiedźminowskie. Wydaje się jednak, że dla miłośników wiedźmińskiego cyklu ten hołd rosyjskich pisarzy składany Sapkowskiemu i jego bohaterowi to absolutny must have.







Zupełnie inną znacznie poważniejszą tematykę znajdziemy w zapowiedzianej na 15 kwietnia br. książce zatytułowanej "Chustka" napisana na podstawie bloga Joanny Sałygi, który stworzyła autorka by pozostawić swemu synowi jakąś "cząstkę siebie" po tym jak zdiagnozowano u niej raka. To opowieść o realnym odchodzeniu, miłości, pożegnaniu, radzeniu sobie z tą przerażającą chorobą i wielu ważnych kwestiach, które gdy jesteśmy zdrowi umykają nam w "codziennym pędzie". Spodziewam się, że będzie to jedna z najważniejszych pozycji jakie będą miały premierę w tym roku.
Z pewnością będzie to pozycja, po którą sięgnąć powinien każdy.





I na koniec zapowiedzi tytuł sygnowany przez jednego z moich ulubionych autorów Jacka Piekarę, a który pojawi się na naszym rynku wydawniczym także 15 kwietnia tego roku. Jest to "Szubienicznik" kolejny tytuł, w którym ten znakomity pisarz przenosi nas do Rzeczpospolitej schyłku XVII wieku i raczy nas w niej opowieścią awanturniczo-kryminalną. Jak zwykle zapowiada się spora gratka dla miłośników RP tamtych czasów jak i dla miłośników kryminałów szczególnie podlanych nutą historyczności.


Jak widzicie kwiecień zapowiada się pod względem premier niezwykle ciekawie i zróżnicowanie. Myślę, że każdy odnajdzie w zbliżających się premierach tytuł dla siebie.

piątek, 15 marca 2013

Bandera. Terrorysta z Galicji - Wiesław Romanowski

Witajcie,
dzis chciałem Wam opowiedzieć o niezwykle interesującej książce poświęconej osobie Stiepana Bandery jednego z przywódców nacjonalistycznej organizacji ukraińskiej OUN, którego postać nie bez przyczyny negatywnie kojarzy się wielu mieszkańcom naszego kraju.
Autor opowiada historię życia Bandery od czasów dzieciństwa aż do jego śmierci w Monachium oraz jego działalności polityczno-terrorystycznej . Jednak nie poprzestaje na tym. Prócz przedstawienia wydarzeń powiązanych pośrednio lub bezpośrednio z Banderą autor dokonuje charakterystyki opisywanej przez siebie postaci. Zwraca uwagę na jego mocne i słabe strony charakteru. Ukazuje także "mity" jakie narosły wokół tej postaci stworzone zarówno przez jego ukraińskich zwolenników jak i przeciwników (polaków czy rosjan). Daje także obraz tego jak postrzegali Banderę władze hitlerowskich Niemiec. Wszystko to oparte jest na solidnych danych pochodzących z rozmaitych dokumentów i innych źródeł pisanych tworzonych przez wszystkie "strony konfliktu". Autor rozprawia się także z wieloma elementami wcześniej wspomnianych mitów, które z Bandery terrorysty tworzyły bądź mitycznego bohatera lub najgorszego diabolicznego przeciwnika. Stara się ukazać Banderę takim jakim był a nie takim jakim chcieliby widzieć go zwolennicy lub przeciwnicy. Zwraca uwagę na jego fanatyzm czy oddanie idei niepodległej Ukrainy ale wskazuje jednocześnie mierne zdolności organizacyjno-konspiracyjne, słabe zdolności polityczne, kłótliwość i niezdolność do porozumienia nawet ze swoimi współtowarzyszami z organizacji (vide kolejne rozłamy w OUN), brutalność i gloryfikację przemocy w stosunku do przeciwników czy niewielkie rozeznanie w meandrach polityki międzynarodowej. Z obrazu kreowanego przez autora wyłania się Bandera jako terrorysta i morderca, zwolennik akcji bezpośredniej zamiast starannego i przemyślanego planowania.
W końcu fanatyk sprawy w imię, której gotowy był mordować także swych umiarkowanych rodaków. Mimo tego negatywnego obrazu autor wskazuje jednak także na to, że Bandera mógł być zaledwie symbolem lub "pomnikiem" ideowym dla działań swych popleczników z UPA w czasie II wojny światowej, na których działania realnie nie posiadał wpływu będąc wówczas więźniem niemieckim (co jednak ważne w charakterze zakładnika - niepokornego sojusznika nie zaś zwykłego więźnia obozu koncentracyjnego). Tym niemniej jednak można domyślać się, że akcje przeciw ludności polskiej na Wołyniu czy inne działania UPA musiały być bliskie sercu Bandery choćby dlatego, że ideowo wypływały z  jego fanatycznego antypolonizmu czy antysowietyzmu.
Autor przyglądając się tak wnikliwie Banderze sugeruje czytelnikowi, że działania tego człowieka skazane były na porażkę nie tylko przez niekorzystną sytuację międzynarodową ale także przez jego dążenie do władzy absolutnej powodujące liczne konflikty z innymi przywódcami nacjonalistycznymi w Galicji, niechęć do ugody z polakami czy w końcu zupełny brak wyczucia sytuacji politycznej a co za tym idzie deklaracja współpracy z Niemcami (podczas gdy Ci nie ustosunkowali się przychylnie ani do koncepcji niepodległej Ukrainy ani do powołanego na polecenie bandery rządu ukraińskiego na wyzwolonych przez wojska niemieckie terenach).
Książka Wiesława Romanowskiego daje możliwość spojrzenia na postać Stiepana Bandery z zupełnie innej strony wolnej od mitów "bohaterskich" lub "demonologizujących" tą postać. Daje to szansę ujrzenia Bandery jako realnej postaci historycznej wcale nie tak znaczącej jak chcieliby to widzieć jego wyznawcy lub wrogowie.
Styl jaki przyjął autor powoduje, że książkę tą czyta się szybko i nie powoduje ona znużenia. Opowieść o Banderze jego ideałach oraz czasach w jakich przyszło mu działać staje się wciągającą lekturą, którą można spokojnie polecić każdemu, kto chciałby poznać tą postać.
Ocena Księgola 8/10

 Książkę do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości jej wydawcy Wydawnictwa DEMART S.A. za co serdecznie dziękuję.  http://www.demart.com.pl/

poniedziałek, 11 marca 2013

Poradnik pozytywnego myślenia - Matthew Quick

Witajcie,
dziś chciałbym opowiedzieć Wam o książce "Poradnik pozytywnego myślenia", której ekranizacja zebrała mnóstwo doskonałych recenzji, osiem nominacji do Oskara i jedną statuetkę. Filmu jeszcze nie widziałem ale jeśli choć trochę dorównuje swemu literackiemu pierwowzorowi to z pewnością jest to film, na który mam ochotę się wybrać.
"Poradnik..." to pisana w pierwszej osobie opowieść o Pacie trzydziestokilkuletnim mężczyźnie, który opuściwszy po paru latach zamknięty zakład dla psychicznie chorych podejmuje walkę o powrót do normalności i odzyskanie swojej wielkiej miłości - żony Nikki. Czy uda mu się tego dokonać przy pomocy codziennego treningu fizycznego, uczenia się bycia "miłym" i "tytułowego" pozytywnego myślenia? A może na drodze staną mu jego własne urojenia lub równie co on "pogubiona życiowo" piękna Tiffany? Dowiecie się czytając tą niezwykłą książkę.
"Poradnik..." to niezwykle barwna opowieść o miłości, poświęceniu i mocy pozytywnego myślenia. Napisana jest w niezwykle błyskotliwy i interesujący sposób nie pozwalający nudzić się czytelnikowi ani przez chwilę. Zarówno postacie głównych bohaterów jak i bohaterów drugoplanowych skonstruowane są niezwykle przekonująco i z dużą dbałością zarówno o ich zróżnicowanie jak i głębię. Dialogi są takie jak być "powinny", czasem zabawne, czasem smutne ale zawsze idealnie dopasowane do klimatu danej sceny.
Czy zatem warto zanurzyć się w świat Pata? Czy warto zobaczyć jak kibicuje się Orłom? W końcu czy warto ujrzeć zakończenie tej niesamowicie zwariowanej ale wspaniałej historii miłosnej?
Zdecydowanie tak. Książka jest świetna w odbiorze i czyta się ją "jednym tchem". Bohaterowie, dialogi, klimat i forma wszystko współgra ze sobą doskonale tworząc jedną z najlepszych powieści współczesnych o miłości, które miałem okazję czytać.
Jeśli uważacie, że o miłości można pisać bez patosu i zadęcia ta książka jest dla Was.
Jeśli szukacie wciągającej a jednocześnie posiadającej przesłanie książki to także jest pozycja dla Was.
Jeśli wierzycie w moc pozytywnego myślenia zapraszam Was do lektury.
A jeśli jednak nie wierzycie i uważacie, że w życiu nie ma miejsca na "happy-end" to tym bardziej sięgnijcie po "Poradnik pozytywnego myślenia".
Innymi słowy polecam ten tytuł każdemu. Po lekturze tej powieści z pewnością będziecie chcieli sięgnąć po nią jeszcze nie raz.
Ocena Księgola 8,5/10

E-booka do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości księgarni internetowej Woblink za co serdecznie dziękuję. woblink.com 
Dziękuję także wydawcy książki wydawnictwu Otwarte.

sobota, 9 marca 2013

Thorgal#2 - Wyspa wśród lodów - Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme


Witajcie,
w kolejnym odcinku serii komiksowej o Thorgalu chciałbym przedstawić wam album zatytułowany "Wyspa wśród lodów".
W dniu ślubu z Thorgalem Aaricia zostaje porwana a jej ukochany wraz z jej bratem i wikingami wyrusza na jej poszukiwania.
To trudna i najeżona niebezpieczeństwami droga, na której końcu Thorgal poza prawdę o swej przeszłości, która kryje się na tytułowej wyspie.
Album ten to pewna kontynuacja wątków zaznaczonych w tomie "Zdradzona czarodziejka".
Opowieść czyta się szybko a jej koniec może zaskoczyć niejednego czytelnika.
Poziomem opowieści nie odstaje od tomu pierwszego. Nie jest także znacznie od niego lepszy.
Ocena Księgola 7/10

piątek, 8 marca 2013

Księgolowe życzenia 8 marcowe


Z najlepszymi życzeniami z okazji Dnia Kobiet od Księgola dla wszystkich pięknych i zaczytanych...
Bez Was świat byłby smutny i bez wyrazu.

Modyfikowany węgiel - Richard Morgan

Witajcie,
dziś chciałbym zaprezentować wam książkę Richarda Morgana "Modyfikowany węgiel". Jest to pierwsza część opowieści o Takeshi Kovacsu byłym elitarnym żołnierzu i członku specjalnego oddziału, który zostaje wypuszczony z więzienia w celu odkrycia osoby odpowiedzialnej za morderstwo jednego z najbardziej wpływowych mieszkańców starej ziemi. "Modyfikowany..." przedstawia nam wizję przyszłości gdy ludzkość sięgnęła gwiazd i poznała tajemnicę nieśmiertelności, w której klonowane i ulepszane ciała są tylko powłoką nieśmiertelnych osobowości zapisanych w tzw. "stosach korowych" umieszczonych u podstawy czaszki. Wszechświat jest stechnicyzowany a przemieszczenie osobowości o lata świetlne i jej upowłokowienie nie sprawia większego problemu. W tym świecie wszystko jest kwestią pieniędzy i wokół nich kręci się świat.
Bohater książki trafia na Ziemie, zostaje upowłokowiony i w świecie niejasnych powiązań, tłumionych namiętności, mrocznych sekretów musi odnaleźć tajemniczego mordercę i jego mocodawców.
Książka ta to udane połączenie science fiction i dużej dozy cyberpunka. Morgan nazywany jest godnym następcą Williama Gibsona - "papieża cyberpunku" i twórcy tego gatunku (kilka jego książek i opowiadań recenzowałem nieco wcześniej). "Modyfikowany węgiel" czyta się szybko i naprawdę bardzo dobrze. Mroczny cyberpunkowy świat Ziemi wciąga bez reszty. Zdeprawowane nieśmiertelne i wiecznie młode elity, brutalne gangi i organizacje przestępcze, technologia dostępna na każdym kroku to wszystko kształtuje klimat opowieści. Zachęcam do sięgnięcia po tą pozycję. Czas spędzony z Takeshim na Ziemi przyszłości na pewno nie okaże się straconym.
Oceniam tą pozycję na 8 punktów w skali Księgola. Gorąco polecam.

środa, 6 marca 2013

Konkurs - Psy Stalina - rozstrzygnięcie

Witajcie,
dziś przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu, w którym do wygrania była książka Nikity Pietrowa "Psy Stalina".
Ta interesująca pozycja trafi do...(fanfary, okrzyki i brawa) Pana Andrzeja H...
Zwycięzca otrzyma potwierdzenie wygranej wraz z dodatkowymi informacjami drogą e-mailową. Serdecznie gratuluję i życzę interesującej lektury.
Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i zachęcam do zaglądania na bloga.
Już niebawem kolejny konkurs, do wzięcia udziału, w którym już teraz Was zachęcam.
Szczegóły niebawem pojawią się na blogu oraz profilu Księgola na Facebooku.



Za ufundowanie nagrody w konkursie dziękuję wydawcy książki Nikity Pietrowa "Psy Stalina" wydawnictwu DEMART S.A. http://www.demart.com.pl/

poniedziałek, 4 marca 2013

Premiery z ... zombie w tle - 17 tom komiksu Żywe Trupy, Walking Dead Droga do Woodbury

Witajcie,
mam dziś dla Was informacje o dwóch nadchodzących nowościach, które pojawią się na naszym rynku wydawniczym już jutro i pojutrze.


Jutro tj. 5 marca pojawi się na naszym rynku 17 tom komiksu "Żywe Trupy". Dla fanów komiksu i serialu to prawdziwa gratka gdyż (nie zdradzają i nie spojlerując) poprzedni tom i wydarzenia w nim zawarte sugerowały niezwykle interesujące wydarzenia jakie mogą zajść w nadchodzącym tomie, a które mogą okazać się bardzo ważne dla grupy Ricka i wpłynąć nie tylko na ich przyszłość ale też losy wielu społeczności w opanowanym przez zombie świecie. Nie wiem jak Wy ale ja czekałem na ten tom z niecierpliwością.
Z kolei 6 marca zostanie zaprezentowana kolejna po "Narodzinach Gubernatora" książka osadzona w świecie znanym z serialu "Walking dead" oraz z kart komiksu zatytułowana "Droga do Woodbury" (nazwa tego miejsca sporo zasugeruje miłośnikom komiksu i serialu) autorstwa duetu Kirkman/Bonansinga. Podobnie jak "Narodziny..." ukazywać będzie świat WD z innego punktu widzenia i opowiadać o wydarzeniach innych niż zaprezentowane w komiksie i serialu. Jeśli będzie równie klimatyczna co "Narodziny Gubernatora" (moją recenzję znajdziecie tutaj) to będzie to bardzo interesująca premiera, której podarowanie sobie będzie grzechem. Dla niecierpliwych i ciekawych tego tytułu wydawca udostępnił niewielki fragment, który znajdziecie tutaj: http://wsqn.pl/media/zywe%20trupy%20droga%20do%20woodbury/walking_dead_fragment.pdf



Jak widzicie najbliższe dwa dni opowieściami o zombie stoją ale, że szykują się nam zacne i klimatyczne opowieści tego typu zatem wydaje się, że powinniśmy się cieszyć i z niecierpliwością wyglądać ich w swoich księgarniach i sklepach komiksowych.

niedziela, 3 marca 2013

Przegląd Końca Świata: Feed - Mira Grant

Witajcie,
dziś chciałem zaproponować Wam krótkie spotkanie z książką zatytułowaną "Przegląd Końca Świata: Feed".
Jest to nietypowa opowieść o blogerach żyjących w czasach gdy epidemia zmieniająca ludzi w "zombie" została "opanowana" a ludzkość "uratowana" poprzez odizolowanie stref zagrożenia i ścisłą kontrolę tych, którzy przetrwali. W rzeczywistości w jakiej przyszło żyć głównym bohaterom Georgi i Shaunowi, rodzeństwu blogerów oraz ich przyjaciołom, ludzie żyjący na pozór normalnie egzystują w strachu przed kolejnymi ogniskami epidemii i nadejściem zarażonych wirusem. Obywatele boją się siebie nawzajem, relacje międzyludzkie upadają. Ludzie zamykają się w świetnie strzeżonych domach i osiedlach a ich jedynym oknem na świat jest telewizja i sieć a w niej niezwykle rozbudowana blogosfera. To blogerzy są dziennikarzami Nowego Świata, to oni dostarczają informacji i rozrywki rzeszom odbiorców na całym świecie.
Bohaterowie książki Miry Grant zostają zaproszeni by jako pierwsi blogerzy w historii relacjonowali kampanię jednego z kandydatów do fotela prezydenckiego w USA. To pierwszy krok, który spowoduje ich uwikłanie w niezwykły spisek sięgający swymi korzeniami elit politycznych i naukowych Stanów Zjednoczonych. Jak zachowają się w obliczu przerażającej prawdy, której upublicznienie może kosztować ich życie?
Ta książka ma wszystko co powinna posiadać wysokiej jakości powieść. Wartka akcja, spiski i zakulisowe gierki polityków, zdrada i dążenie do poznania prawdy za wszelką cenę. Dawno nie czytałem tak wciągającej pozycji napisanej przez współczesnego autora. Książka jest wyśmienita pod względem literackim, fabularnym, narracyjnym i w zasadzie każdym innym. Gorąco polecam ją każdemu gdyż opowieść ta pod płaszczykiem opowieści z pogranicza thrillera i powieści postapokaliptycznej ukazuje nam zepsucie jakie dotyka świat polityki i mediów ale też społeczeństwa w naszej rzeczywistości. Książkę czyta się wybornie. Polecam gorąco zarówno miłośnikom thrillerów politycznych jak i miłośnikom dynamicznej i wartkiej akcji. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Ocena Księgola 9/10.