niedziela, 17 marca 2013

Premiery... w różnorodności siła

Witajcie,
dziś chciałbym przedstawić Wam kilka zbliżających się premier na polskim rynku wydawniczym.
Są to pozycje zróżnicowane dotykające swą tematyką rozmaitych tematów i zagadnień ale ich cechą wspólną jest to, że zapowiadają się niezwykle interesująco.

Pierwszą pozycją jest tytuł "Mgnienie ekranu" Terrego Pratchetta twórcy niezwykle popularnych książek z uniwersum "Świata Dysku". W pozycji tej znajdziemy trzydzieści opowiadań i innych krótkich form będących przekrojem przez całą karierę pisarską Terrego Pratchetta. Wśród opowieści znajdziemy zarówno znajome postacie i miejsca jak i opowieści i bohaterów, o których jeszcze nie słyszeliśmy a wszystko to okraszone pratchettowskim humorem. Czego chcieć więcej. Premiera tego tytułu już 2 kwietnia br.
Także tego dnia będziemy mogli się zapoznać z innym niezwykle interesującym tytułem fantasy a mowa tu o książce "Opowieści ze świata wiedźmina". Jest to antologia opowiadań stworzonych przez rosyjskich pisarzy, których elementem wspólnym jest postać, uniwersum lub inne elementy związane z kultowym cyklem Andrzeja Sapkowskiego. Opowieści zawarte w tej pozycji wyglądają ze wszechmiar interesująco choć często nie są to powieści kanonicznie i ortodoksyjnie wiedźminowskie. Wydaje się jednak, że dla miłośników wiedźmińskiego cyklu ten hołd rosyjskich pisarzy składany Sapkowskiemu i jego bohaterowi to absolutny must have.Zupełnie inną znacznie poważniejszą tematykę znajdziemy w zapowiedzianej na 15 kwietnia br. książce zatytułowanej "Chustka" napisana na podstawie bloga Joanny Sałygi, który stworzyła autorka by pozostawić swemu synowi jakąś "cząstkę siebie" po tym jak zdiagnozowano u niej raka. To opowieść o realnym odchodzeniu, miłości, pożegnaniu, radzeniu sobie z tą przerażającą chorobą i wielu ważnych kwestiach, które gdy jesteśmy zdrowi umykają nam w "codziennym pędzie". Spodziewam się, że będzie to jedna z najważniejszych pozycji jakie będą miały premierę w tym roku.
Z pewnością będzie to pozycja, po którą sięgnąć powinien każdy.

I na koniec zapowiedzi tytuł sygnowany przez jednego z moich ulubionych autorów Jacka Piekarę, a który pojawi się na naszym rynku wydawniczym także 15 kwietnia tego roku. Jest to "Szubienicznik" kolejny tytuł, w którym ten znakomity pisarz przenosi nas do Rzeczpospolitej schyłku XVII wieku i raczy nas w niej opowieścią awanturniczo-kryminalną. Jak zwykle zapowiada się spora gratka dla miłośników RP tamtych czasów jak i dla miłośników kryminałów szczególnie podlanych nutą historyczności.


Jak widzicie kwiecień zapowiada się pod względem premier niezwykle ciekawie i zróżnicowanie. Myślę, że każdy odnajdzie w zbliżających się premierach tytuł dla siebie.

1 komentarz:

  1. Przyznam ze wstydem, że jeszcze Pratchetta nie czytałem, ale muszę(!) to wreszcie kiedyś nadrobić. Oglądałem już chyba wszystkie filmy które powstały na podstawie jego świata i ten klimat oraz humor, czasem wręcz absurdalny, bardzo mi się podobały.

    OdpowiedzUsuń