poniedziałek, 11 marca 2013

Poradnik pozytywnego myślenia - Matthew Quick

Witajcie,
dziś chciałbym opowiedzieć Wam o książce "Poradnik pozytywnego myślenia", której ekranizacja zebrała mnóstwo doskonałych recenzji, osiem nominacji do Oskara i jedną statuetkę. Filmu jeszcze nie widziałem ale jeśli choć trochę dorównuje swemu literackiemu pierwowzorowi to z pewnością jest to film, na który mam ochotę się wybrać.
"Poradnik..." to pisana w pierwszej osobie opowieść o Pacie trzydziestokilkuletnim mężczyźnie, który opuściwszy po paru latach zamknięty zakład dla psychicznie chorych podejmuje walkę o powrót do normalności i odzyskanie swojej wielkiej miłości - żony Nikki. Czy uda mu się tego dokonać przy pomocy codziennego treningu fizycznego, uczenia się bycia "miłym" i "tytułowego" pozytywnego myślenia? A może na drodze staną mu jego własne urojenia lub równie co on "pogubiona życiowo" piękna Tiffany? Dowiecie się czytając tą niezwykłą książkę.
"Poradnik..." to niezwykle barwna opowieść o miłości, poświęceniu i mocy pozytywnego myślenia. Napisana jest w niezwykle błyskotliwy i interesujący sposób nie pozwalający nudzić się czytelnikowi ani przez chwilę. Zarówno postacie głównych bohaterów jak i bohaterów drugoplanowych skonstruowane są niezwykle przekonująco i z dużą dbałością zarówno o ich zróżnicowanie jak i głębię. Dialogi są takie jak być "powinny", czasem zabawne, czasem smutne ale zawsze idealnie dopasowane do klimatu danej sceny.
Czy zatem warto zanurzyć się w świat Pata? Czy warto zobaczyć jak kibicuje się Orłom? W końcu czy warto ujrzeć zakończenie tej niesamowicie zwariowanej ale wspaniałej historii miłosnej?
Zdecydowanie tak. Książka jest świetna w odbiorze i czyta się ją "jednym tchem". Bohaterowie, dialogi, klimat i forma wszystko współgra ze sobą doskonale tworząc jedną z najlepszych powieści współczesnych o miłości, które miałem okazję czytać.
Jeśli uważacie, że o miłości można pisać bez patosu i zadęcia ta książka jest dla Was.
Jeśli szukacie wciągającej a jednocześnie posiadającej przesłanie książki to także jest pozycja dla Was.
Jeśli wierzycie w moc pozytywnego myślenia zapraszam Was do lektury.
A jeśli jednak nie wierzycie i uważacie, że w życiu nie ma miejsca na "happy-end" to tym bardziej sięgnijcie po "Poradnik pozytywnego myślenia".
Innymi słowy polecam ten tytuł każdemu. Po lekturze tej powieści z pewnością będziecie chcieli sięgnąć po nią jeszcze nie raz.
Ocena Księgola 8,5/10

E-booka do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości księgarni internetowej Woblink za co serdecznie dziękuję. woblink.com 
Dziękuję także wydawcy książki wydawnictwu Otwarte.

4 komentarze:

 1. Oglądałem film, który bardzo mi się podobał. Książkę też posiadam i właśnie ją czytam, mam nadzieję, że zrobi na mnie podobnie dobre wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę się tą książką zainteresować, zwłaszcza że zrobiła się naprawdę popularna, wszyscy ją chwalą, więc coś musi w niej być :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Styl tej opowieści ma w sobie coś ujmującego. Ta opowieść ma w sobie "magię"

   Usuń
 3. Oglądałem i czytałem, świetne i zmusza do refleksji! Polecam wszystkim miłośnikom filozofii naszego życia.

  OdpowiedzUsuń