poniedziałek, 23 września 2013

Poroniona Generacja? - Krzysztof Grabowski

Witajcie,
dziś mam dla Was prawdziwą "perełkę". Wiecie zapewne dobrze, że nie cierpię biografii piłkarzy ale przyznam się , że nie zachwycam się także biografiami zespołów muzycznych czy wokalistów. Dziś chciałem przedstawić Wam jednak książkę z gatunku około muzycznego, od której jednak nie mogłem się oderwać ani na chwilę. Jest nią "Poroniona Generacja?" czyli quasi biografia jednej z najbardziej znanych polskich kapel punkowych - "Dezertera" (mam do tej kapeli naprawdę spory sentyment sięgający dość wczesnych lat mojej "wczesnej młodości" przypadających na połowę lat 90. ubiegłego wieku). Czemu nazwałem ją quasi biografią? Ponieważ jest to książka, która opowiada o tej kapeli w kontekście szerszego ukazania niezależnej sceny punkowej w latach 1981-2010 ale także zmiennych losów i historii naszego kraju w tym okresie widzianych oczami kontestatorów i ludzi polskiego undergroundu.
To kompleksowa opowieść o tym jak powstawała i kształtowała się scena punkowa w PRL-u, jak zniosła upadek komunizmu i przejście w "raczkujący" kapitalizm w końcu czy zmieniła się pod wpływem relacji jakie mamy w naszym kraju w czasach nam współczesnym (oraz jak to wszystko przetrwał "Dezerter").
"Poroniona Generacja" to fantastycznie napisana książka, której narrator, jeden z twórców "Dezertera", nie przynudza ani na moment. Co jeszcze bardziej interesujące nie podejmuje się także "sprzedawania" poprzez tą publikację jakichkolwiek ideii a jeśli o nich wspomina to robi to w sposób neutralny i nienachalny.
Nie kreuje także siebie ani swych kolegów z zespołu na bohaterów antykomunizmu (wręcz kpi z tych muzyków, którzy to robią). To dobrze świadczy o podejściu autora do siebie i podejmowanych przez siebie i swoich kolegów działań. W publikacji nie brak także ciętych komentarzy autora do wydarzeń rozgrywających się w polskiej polityce i życiu społecznym.
Uzupełnieniem treści jest bogaty zbiór zdjęć związanych z historią zespołu, tekstów piosenek wykonywanych przez "Dezertera" a także skanów podziemnych punkowych gazetek. To wszystko wpływa na bardzo dobrą recepcję treści  przekazywanych w tej pozycji.
Polecam tą książkę nie tylko fanom "Dezertera" ale wszystkim zainteresowanym polską sceną niezależną czasów PRL-u jak i współczesnych. To skarbnica wiedzy nie tylko o zespole "Dezerter" ale też innych ludziach, zespołach, firmach czy klubach, które czynnie zapisały się w historii polskiego punkrocka czy szerzej rozumianej "podziemnej" sceny w Polsce.
Ocena Księgola 8/10

1 komentarz:

  1. Księgolu dlaczego nie lubisz biografii piłkarzy? Jako ludzie są inni, każdy przeżył coś unikalnego i innego - mimo, e tak jak Ty nie przepadam za ich teatrzykiem na boisku! Wole osobicie boks/mma! Polecam

    OdpowiedzUsuń