poniedziałek, 9 września 2013

Klejnot Medyny - Sherry Jones audiobook

Witajcie,
dziś mam dla Was garść informacji o naprawdę niezwykłej książce. "Klejnot Medyny" to opowieść o najmłodszej wiekiem żonie proroka Mahometa (lub jak kto woli Muhammada) Aiszy. To opowieść o strachu, miłości, zazdrości i mądrości jaka przychodzi z czasem. Ale nie jest to tylko opowieść miłosna to także historia powstania islamu, wojen jakie musiała staczać młoda islamska społeczność i działań jakie musieli podejmować przywódcy wspólnoty. To także opowieść o obyczajach, prawach i tradycjach zarówno przedmuzułmańskich jak i islamskich wywodzących się z Półwyspu Arabskiego  Poznajemy także życie codzienne muzułmanów: ich święta, sposoby przygotowania posiłków, budowania domów, ubierania i wiele wiele innych.Jak widzicie mamy tu miłość, historię, zwyczajne życie a także prawa i obyczaje. To wszystko tworzy niesamowitą mieszankę, która wciąga bez reszty. Opowieść o Aiszy 9-latce poślubionej znacznie starszemu Mohametowi może szokować "ludzi zachodu". Obyczaje i tradycje wówczas panujące, z punktu widzenia Europejczyka, mogą wydawać się "krępujące" i "zniewalające". Jednak najlepiej wystrzegać się wartościowania i po prostu zanurzyć się w przebogaty, plastyczny świat rodzącego się islamu. Przyglądać się wszystkiemu i delektować opisami zaserwowanymi nam przez autorkę. Da to mozliwość poznania niezwykle ciekawego, barwnego i złożonego świata.
Fabularyzowana opowieśc o Aiszy, jej dorastaniu, walce o miano "pierwszej żony" i doradczyni Proroka wciąga bez reszty i nie pozwala oderwać się ani na chwilę.
Bagate opisy i charakterstyczni, ciekawie zarysowani bohaterowie uzupełniają wciagającą narrację.
Ta opowieść to prawdziwa uczta dla kazdego kto zechce jej spróbować.
Ja miałem okazję zapoznac się z tą pozycją w postaci audiobooka i muszę przyznać, że... był to strzał w dziesiątkę. Mimo, że nagranie liczy sobie ponad 15 godzin jest wykonane w sposób doskonały. Tempo jest odpowiednie, nie pojawia sie uczucie znudzenia a lektor, którym jest Katarzyna Godlewska został doskonale dobrany do treści opowieści. Ciepły, miękki i przyjemny głos lektorki idealnie zgrywa się z opowiadaną przez nią historią i jeszcze bardziej podnosi wartość literacką tej pozycji.
"Klejnot Medyny" to wyborna książka, którą mogę polecić każdemu gdyż każdy znajdzie w niej coś dla siebie i da sie uwieść magii zawartej w historii silnej i mądrej kobiety, podpory i doradczyni Mohameta Proroka islamu - Aiszy.
Ocena Księgola 9/10 (wersja audiobooka 9,5/10)


Książkę do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości sklepu SklepdlaSłuchacza.pl http://sklepdlasluchacza.pl/ za co serdecznie dziękuję.

2 komentarze:

  1. Zgadzam się z Księgolem w 100%. Książka bardzo ciekawa. Polecam

    OdpowiedzUsuń
  2. Wersja audiobookowa aż tak dobra? Recenzja naprawdę zachęca do przeczytania mimo, że za bardzo mnie nie interesują religie tym bardziej religie ze wschodu. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń