czwartek, 26 września 2013

Imperator. Tadeusz Rydzyk bez tajemnic. Pierwsza reporterska biografia twórcy Radia Maryja - Piotr Głuchowski, Jacek Hołub

Witajcie,
dziś mam dla Was prawdziwą "bombę" czyli świeżutką biografię ojca Tadeusza Rydzyka twórcy Radia Maryja, Telewizji Trwam czy Naszego Dziennika. Biografię napisaną przez dwóch dziennikarzy "Gazety Wyborczej", którzy dwadzieścia lat poświęcili na obserwację i poznanie fenomenu społeczno-religijnego jaki stworzył swoją działalnością redemptorysta Tadeusz Rydzyk. Co ciekawe mimo, że książka napisana została przez "przeciwników" ideowych ojca Rydzyka nie jest to "biografia negatywna" mająca wyszydzić czy zohydzić jej bohatera i jego działania. Czytając "Imperatora..." będziemy mogli poznać historię życia ojca Rydzyka, jego działalność w czasach PRL-u na terenie kraju i za granicą, początków i rozwoju takich przedsięwzięć jak Radio Maryja, Nasz Dziennik, Telewizja Trwam, telefonia komórkowa "wRodzinie", szkolnictwa zarówno na poziomie niższym jak i wyższym (w postaci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej), odwiertów geotermalnych, kościoła będącego wotum za pontyfikat Papieża Polaka czy powstającego centrum wypoczynkowo-religijnego z kompleksami basenów termalnych. Poznamy także kulisy zaangażowania się ojca Tadeusza Rydzyka w sprawy polityczne i społeczne u boku m.in. Lecha Wałęsy, AWS-u, Ligi Polskich Rodzin, Samoobrony czy PiS-u, sprawie zbiórki pieniędzy na "ratowanie Stoczni Gdańskiej" a także dowiemy się o jego kontaktach z papieżem Janem Pawłem II. Przeczytamy także m.in. o znajomości twórcy Radia Maryja z kontrowersyjnym polonusem prezesem USOPAŁ Janem Kobylańskim czy o obecności na antenie Radia Maryja i innych mediów Tadeusza Rydzyka wątków antysemickich (swego czasu dość głośno było we wszelkich mediach o tym zagadnieniu). Poznamy relacje byłych współpracowników Ojca Dyrektora, polityków popieranych przez niego, informatorów z kręgu zakonu redemptorystów ale także politycznych i społecznych adwersarzy Tadeusza Rydzyka zarówno kościelnych jak i świeckich.
Książka ta mimo braku głosu samego bohatera (o który nota bene autorzy prosili ojca Rydzyka ale zostali "odesłani z kwitkiem") jest możliwością zapoznania się z niemal całością działalności prowadzonych przez najsłynniejszego toruńskiego redemptorystę i poznania zarówno dobrych jak i kontrowersyjnych cech charakteru tego człowieka (które rzutują na odbiór społeczny jego działań). Można docenić ogromne umiejętności organizacyjne jakie włożył ojciec Tadeusz Rydzyk w swoje "dzieła" oraz charyzmę jaką posiada. Można pozytywnie ocenić jego działalność ewangelizacyjną a jednocześnie zastanowić nad specyficznym obrazem czarno-białego świata jaki ukazuje w swoich mediach, socjotechnicznymi "zagraniami" stosowanymi wobec odbiorców czy często kontrowersyjnym treściami przekazywanym przez stworzone przez niego media (antysemickie wystąpienia, otwarty konflikt z najwyższymi władzami Polski - słynne słowa dot. śp. Marii Kaczyńskiej, czy oskarżenia dotyczące prezydenta Komorowskiego itp.)
Pozycja ta pozwala ujrzeć "imperium" ojca Rydzyka zarówno z jego pozytywnej jak i negatywnej strony. Książka ta daje możliwość spojrzenia na ojca Tadeusza Rydzyka jak na zwyczajnego człowieka, którego wady i zalety odbijają się w podejmowanej przez niego działalności.
"Imperator..." demitologizuje tą postać jak i jej "dzieła". Pozbawia ją zarówno otoczki "mitologizującej" nadanej mu przez odbiorców jego mediów i polityków przez niego popieranych (lub nawet kreowanych) jak i "czarnej legendy" stworzonej przez przeciwników politycznych i społecznych.
Polecam tą książkę każdemu. Zwolennikowi i przeciwnikowi ojca Rydzyka a także temu, kto przygląda się jego działaniom nie wartościując ich. To unikalna okazja przyjrzenia się z bliska fenomenowi człowieka, który z niczego stworzył katolickiego "medialnego kolosa", który ma realny wpływ na życie społeczne i polityczne w naszym kraju oraz na niesamowite "zjawisko" socjologiczne jakim jest zdyscyplinowana i liczna Rodzina Radia Maryja.
To książka, w której nie ma elementów nudnych czy nic nie wnoszących. Każdy rozdział przynosi nowe interesujące fakty. Pozycję tą uzupełniają liczne cytaty dotyczące omawianych w rozdziałach zagadnień oraz zdjęcia.
Ocena Księgola 8,5/10

1 komentarz:

  1. Po pierwsze interesująca pozycja, a po drugie ciekawie opisana :). Bardzo dobrze, że autorzy nie postawili na subiektywność tylko pisali rzetelnie, z pewnością warto będzie sięgnąć po tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń