sobota, 14 września 2013

Jest legendą: Antologia w hołdzie Richardowi Mathesonowi

Witajcie,
dziś chciałbym Wam opowiedzieć o ksiązce będącej hołdem złożonym jednemu z najlepszych twórców literatury grozy ( i nie tylko) Richardowi Mathesonowi (znanemu szerszemu audytorium jako autor "Jestem Legendą"). Opowiadania zamieszczone w tej antologii nawiązują do najbardziej znanych dzieł Mathesona i (o ile pozwala mi na to znajomość twórczości tego autora) robią to znakomicie. Opowiadania napisane m.in. przez Stephena Kinga, jego syna Joe Hilla, Nancy A. Collins i wielu innych utalentowanych pisarzy nie kopiują stylu Mathesona a starają się wpisać w klimat stworzonych przez niego opowieści jednocześnie wnosząc "obcą" nutę przynależną danemu autorowi. I nie ma znaczenia czy jest to opowieść o pojedynku na autostradzie, nawiedzonym domu, człowieku, który malał, podróży w czasie i stojącej za nią tragedii czy inna mrożąca krew w żyłach historia każda z nich stoi na bardzo wysokim poziomie fabularnym i literackim. Nie ma tu sytuacji nierównych jakościowo opowiadań, dłużyzn i nudy. Opowieści trzymają w napięciu i nie pozwalają oderwać się od lektury.
Antologia "Jest legendą..." to bardzo udany zbiór opowiadań o zróżnicowanym klimacie i jednolitym wysokim poziomie. Autorzy zostali dobrani bardzo dobrze a zaprezentowane przez nich historie czyta się wyśmienicie.
Polecam tą antologię każdemu kto poszukuje interesującej i dobrze napisanej pozycji w klimacie grozy (ogólnie rozumianym).
Ocena Księgola 8/10

2 komentarze:

  1. Bardzo się cieszę, że Tobie również przypadła do gustu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mocna wciągająca antologia. Jak może się nie podobać :)

      Usuń