sobota, 13 lipca 2013

Steve Jobs - Walter Isaacson

Witajcie,
dziś chciałbym Wam opowiedzieć o  biografii zmarłego w 2011 fascynującego przedsiębiorcy i wizjonera Steve'a Jobsa. Dzięki tej książce będziemy mogli poznać historię życia Jobsa poczynając od czasów dzieciństwa (z uwzględnieniem historii jego naturalnych i przybranych rodziców). Możemy także poznać pasje i wydarzenia, które doprowadziły do stworzenia (wraz z Stevem Wozniakiem) i rozwoju koncernu Apple.
Książka została oparta na wywiadach z jej bohaterem, członkami jego rodziny, współpracownikami i przyjaciółmi ale także konkurentami biznesowymi a nawet osobami nieprzychylnymi Jobsowi.
Ponadto biografia nie była autoryzowana i poprawiana przez jej bohatera.
Tego typu zabiegi dają szansę poznać prawdziwego Jobsa z jego dobrymi i złymi cechami charakteru i nawykami. Możemy także zobaczyć jak różnie postrzegany był przez rozmaite osoby, które się z nim zetknęły. Dzięki temu możemy zobaczyć w nim nie tylko światłego wizjonera czy genialnego biznesmena ale także chorobliwego perfekcjonistę, egocentryka o wielu dziwnych i nie zrozumiałych przyzwyczajeniach.
To w końcu opowieść o prawdziwym człowieku a nie "ikonie", którą zrobiono z Jobsa na użytek mediów, biznesu czy w końcu fanów produktów marki Apple.
Ta biografia to także wciągająca opowieść o historii jednej z najbardziej kreatywnych firm świata jaką jest Apple a, która stała sie taka dzięki ogromowi pracy i "miłości" jaką włożył w nią Steve Jobs.
Znajdziemy tu także historię studia filmów animowanych Pixar oraz firmy NeXT założonej przez Jobsa po odejściu z Apple.
To wszystko czyni z książki "Steve Jobs" wyborną lekturę nie tylko dla miłośników technologii czy "fanboy-ów" Apple ale wszystkich ciekawych kulisów życia i pracy jednego z najbardziej wyrazistych biznesmenów i twórców nowej cyfrowej rzeczywistości.
Dodatkową zaletą tej publikacji jest bogaty zbiór fotografii, który bardzo dobrze uzupełnia warstwę tekstową książki.
Nie pozostaje mi nic innego jak polecić Wam ta pozycję. Mimo sporej objętości nie znudzicie się ani razu a czas jaki poświęcicie na jej lekturę nie będzie czasem straconym.
Ocena Księgola 8/10


E-booka do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości księgarni internetowej Woblink za co serdecznie dziękuję. woblink.com 
Dziękuję także wydawcy książki wydawnictwu Insignis4 komentarze:

 1. Jeżeli jest rzeczywiście tak, jak piszesz, to świetnie, że książka nie jest kolejną wystawioną Jobsowi laurką. Ten facet potrafił być niezłą mendą, zwalniać całe piętra itd., a tymczasem po śmierci media zrobiły z niego niemalże świętego. To bardzo przykre, kiedy umiera osoba nie tak znowu stara, ale to jeszcze nie powód do deifikacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudny charakter Jobsa nie jest raczej tematem tabu w tej książce podobnie jak jego dziwactwa. Lubię biografie, które potrafią pokazać swojego bohatera wielostronnie a nie tworzą dla niego hymn pochwalny ku czci... Ta książka właśnie taka jest.

   Usuń
  2. Zwalnianie ludzi piętrami nie świadczy o charakterze tylko o zmienności w gospodarce. Nie zwolnić, znaczy podkopać całą firmę i być może doprowadzić do straty zatrudnienia wszystkich... Nie tworzy się firmy po to, by dać zatrudnienie komukolwiek :) Nie przeczytam - nie mam czasu. Pozdrawiam

   Usuń
  3. W przypadku S.Jobsa wiele zmian (także osobowych) w firmach, które prowadził nie do końca wynikało z koniunktury gospodarczej a raczej z jego trudnego konfliktowego charakteru i trudności w tolerowaniu określonych pracowników. Jobs nie do końca był biznesmenem (był wizjonerem) i nie do końca myślał jak manager (brnięcie w projekty skazane na porażkę itp.). Dzięki tej pozycji można spróbować spojrzeć na Jobsa z różnych perspektyw i samemu wyrobić sobie zdanie o tej wielkiej ale i kontrowersyjnej postaci.

   Usuń