piątek, 17 maja 2013

IV Warszawskie Targi Książki - podsumowanie dnia drugiego

Witajcie,
właśnie wróciłem z drugiego dnia Warszawskich Targów Książki.
Dzisiejszy dzień był nieco mniej intensywny niż wczorajszy ponieważ przeznaczyłem jego większą część na prelekcje i spotkania, które dość licznie znalazły reprezentację w rozkładzie dnia dzisiejszego.
Znalazłem chwilę by jeszcze z rana "pokręcić" się jednak po stanowiskach wystawienniczych.


Początkowo było jeszcze dość pusto.
Ale z czasem miłośników książki zaczęło przybywać.
Choć niewątpliwie apogeum liczba odwiedzających osiągnie w weekend.
Pierwszą prelekcją na jaką się udałem był panel firmy Inpingo dotyczący oferowanej przez nich formuły udostępniania wydań papierowego i kilku rodzajów elektronicznych na podstawie jednego pliku źródłowego. Prelekcja dość specjalistyczna nie wzbudziła we mnie szczególnego zainteresowania.
Kolejna prelekcja firmy INFOR IT dotyczyła oferowanego przez nich narzędzia embuk, dzięki któremu za pomocą czystego pliku pdf można tworzyć interesujące formy udostępniania treści /książki, prasa, komiksy/ co ciekawe dla nas użytkowników rozszerzane o kontent multimedialny /dodatkowe grafiki, filmy lub nagrania audio/.
Co otwiera zarówno przed wydawcami jak i czytelnikami nowe możliwości.
Prezentacja była interesująca, poparta wieloma praktycznymi przykładami i mimo, że kierowana bardziej do wydawców nie spowodowała u mnie znudzenia a wręcz odwrotnie będę pilnie przyglądał się rozwojowi tego rozwiązania.Kolejna była prezentacja Legimi dotycząca problemu piractwa książek w formacie elektronicznym, przeciwdziałaniu mu /muszę przyznać, że działania promowane przez Legimi wydają się zdroworozsądkowe i przypominają trochę działania CDP Red w Wiedźminie 2/ oraz prezentację oferty abonamentowej Legimi /którą całkiem niedawno dla Was recenzowałem/. Prezentacja konkretna, ciekawa i mimo problemów technicznych sprawna i omijająca meandry nudy. Żałuję, że nie zdążyłem zadać kilku pytań prelegentowi ale mam nadzieję, że będzie ku temu jeszcze okazja.

Kolejny panel Nexto.pl prezentował urządzenia do odczytu książek w formatach elektronicznych a więc czytników e-booków, tabletów i smartfonów. Można było zobaczyć te urządzenia, pobawić się chwilę nimi i posłuchać na co zwracać uwagę podczas wyboru danego urządzenia. Dla mnie mało odkrywcze ale dla osób, które nie miały styczności z tego typu sprzętem tego typu prelekcja mogła być interesująca.


W końcu ostatni panel dotyczący "Stanu czytelnictwa w Polsce" organizowany przez Bibliotekę Narodową i Państwowy Instytut Książki był pozycją najbardziej interesującą pozycją dnia dzisiejszego.
Przedstawiono na nim w skrócie wyniki ostatnich badań czytelnictwa prowadzone przez BN a są one zatrważające /61% Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki a tylko 11% przeczytało książek siedem lub więcej/. Padały także inne wyliczenia, których jednak nie będę przytaczał /zainteresowani znajdą je na stronie Biblioteki Narodowej/. Zebrani prelegenci /a byli dość liczni/ zastanawiali się co jest przyczyną słabego stanu czytelnictwa w naszym kraju i jak temu zjawisku przeciwdziałać. Aktywnie brali w dyskusji także słuchacze z sali.
Z ciekawych informacji padło wyliczenie średniego nakładu książki w naszym kraju, który wynosi zaledwie 3 tysiące egzemplarzy (beletrystyka 4 tysiące) co jak na 38 mln kraj stawia nas w kiepskim świetle.
Padały postulaty uczynienia z czytania swoistego snobizmu czy lobbowania za czytelnictwem w mediach i na salonach politycznych.
Pomysły i stwierdzenia były czasem radykalne jak choćby porównanie przeciwników ACTA do zwolenników brania co nie swoje czy stwierdzenie, że posłanie 6-latków do szkół może pozytywnie wpłynąć na rozwój czytelnictwa. Nie mnie z tym dyskutować czy się spierać.
Podobało mi się natomiast to co powiedział Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski mówiąc o czytaniu jak o rodzaju nałogu (pozytywnym nałogu), który najlepiej rozwinie się gdy pierwsza "dawka"/książka/ zostanie "podana" za darmo poprzez działanie bibliotek i ich dobre wyposażenie w książki.
Ja jestem za tym by także kolejne "dawki" mogły pochodzić z dobrze zaopatrzonych bibliotek, szczególnie, że poza promocyjne ceny książek nie pozwalają wielu ludziom na ich kupno a nawet jeśli mogą sobie oni pozwolić na pewne książkowe zakupy rzadko są one tak obszerne jak zainteresowanie danego czytelnika.
I powiedzcie jak tu nie popierać takiego rozwoju tego czytelniczego "nałogu" w naszym kraju?
Dwie godziny tego panelu zleciały mi bardzo szybko a przypuszczam, że i sala i prelegenci mogliby spędzić kolejne godziny na interesującej dyskusji na ten temat.W krótkich przerwach między panelami "rzuciłem" okiem na jeszcze jedną wystawę towarzyszącą Targom oraz przyjrzałem się chwilę czytaniu wierszy Tuwima zgromadzonym dzieciakom /które reagowały bardzo żywiołowo i włączały się do recytacji/ - wyglądało to naprawdę przesympatycznie.W końcu nie byłbym sobą gdybym nie wynalazł kilku smaczków i ciekawostek.
Na stoisku bezkartek.pl można nabyć kilka rodzajów czytników e-booków w tym Kindla Paperwhite ze zniżką 50 zł. Firma ta wprowadza także nową usługę odpłatnego czasowego wypożyczania e-booków, której postaram się przyjrzeć nieco bliżej.
Z innych promocji targowych na stanowisku Egmontu można nabyć "Nową Ziemię" Julianny Baggott i "Sagę księżycową Cinder księga 1" Marissy Meyer po 9 zł za każdy z tych tytułów.
Jak więc widzicie Targi oferują moc atrakcji, promocji, spotkań oraz prelekcji i tak będzie jeszcze przez kolejne dwa dni. Ja dzisiejszym pobytem na Targach żegnam się z nimi na ten rok/obowiązki nie pozwalają mi poświęcić Targom już więcej czasu/  lecz już obiecuję sobie, że w kolejnym roku starać się będę ze wszystkich sił by odwiedzić je w edycji 2014, która także odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Dziękuję Wam za lekturę moich podsumowań jak i za uczestnictwo w facebookowych relacjach na żywo. Mam nadzieję, że taka forma przekazu spodobała się Wam i, że kolejne imprezy czy eventy ksiązkowe, w których będę miał przyjemność uczestniczyć będę mógł przedstawiać Wam właśnie w taki sposób.
Zapraszam Was byście o ile czas i możliwości Wam pozwolą odwiedzili IV Warszawskie Targi Książki w ten weekend gdyż masa atrakcji i promocji czeka nas Was na Stadionie Narodowym i myślę, że każdy miłośnik czytania znajdzie na tej imprezie coś dla siebie.
Pozdrawiam
KsięgolBrak komentarzy:

Prześlij komentarz