poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Kącik Prasowy - Focus Historia 4/2013

Witajcie,
dziś na fali popularności miesięczników historycznych chciałbym przedstawić Wam kwietniowy numer miesięcznika Focus Historia, w którym obok wielu artykułów znajdziecie istne perełki czyniące z tego numeru "króla polowania" wśród tego typu wydawnictw przynajmniej w moich oczach. Co jest zatem tak interesującego w najnowszym numerze FH?
Niezwykle interesujący jest szereg kilku artykułów poświęconych tematowi z okładki czyli historii polskich, żydowskich i nie tylko bokserów, którzy trafili w czasie wojny do obozów zagłady i w nich toczyli bokserskie walki o przetrwanie, życie i godność. Artykuły przybliżają nam sylwetki takich mistrzów jak: Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski (o którego losach opowiada recenzowana przeze mnie książka "Bokser z Auschwitz"), Salamo Arouch, Victor Perez, Herszel Haft, Antoni Czortek, Adolf Kantor, Johann Trollmann (mistrz Niemiec cygańskiego pochodzenia) czy Jerzy Junosza Kowalewskiich losy w obozach zagłady oraz walki jakie tam stoczyli. Artykuły te to niesamowicie interesujący materiał nie tylko dla miłośników boksu ale także dla tych niezbyt zainteresowanych tą dyscypliną (do których i ja się zaliczam). To opowieść o niesamowitych ludziach, którym wypadło żyć a czasem umierać w nieludzkim czasie i warunkach.
Inny niezwykle interesujący artykuł opisuje historię zaginionej głowy rzeźby bogini buddyjskiej Kannon (przywiezionej do Polski przez podróżnika i dziennikarza Aleksandra Jante-Połczyńskiego), która ukryta w okolicy majątku w Małej Komarzy przetrwała rabunki niemieckie i sowieckie podczas II Wojny Światowej by... zniknąć.
Ciekawy jest także artykuł opisujący wojenną odyseję i smutne losy koni arabskich ze stadniny w Janowie Podlaskim.
Interesujący jest także artykuł o najbardziej artystycznej z kawiarni przedwojennej Warszawy czyli "Małej Ziemiańskiej" i jej klienteli.
Także artykuł o zdobywaniu i kolonizacji Syberii przez kozaków wiernych Iwanowi Groźnemu budzi zainteresowanie.
Poza tym w numerze znajdziecie inne drobniejsze artykuły, wywiady z autorami publikacji historycznych, publicystykę czy recenzje książek.
Numer kwietniowy FH wygląda naprawdę bardzo interesująco i swym poziomem oraz tematyką gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz