środa, 28 listopada 2012

Prawdziwy Gangster. Moje życie: od żołnierza mafii do kokainowego kowboja i tajnego współpracownika władz - Jon Roberts, Evan Wright

Witajcie,
dziś chciałbym zająć się książką zatytułowaną "Prawdziwy gangster"... . Jest to biografia Jona Robertsa członka mafii, przemytnika i znanego narkotykowego dilera powiązanego z Kartelem z Medellin i obejmuje okres od jego dzieciństwa aż do dnia dzisiejszego gdy znajduje się jak sam określa "na emeryturze" zajmując się swym synem.
Dlaczego chcę przedstawić wam książkę o tym człowieku? Nie jest to niewątpliwie wzór do naśladowania (a wręcz przeciwnie). Sam o sobie mówi, że był i jest "złym człowiekiem" i że mając wybór zawsze wybierze "zło".
Opowieść o losach tego człowieka od początków jego gangsterskiej kariery w Nowym Jorku aż do upadku kokainowego biznesu, odsiadki w więzieniu i w końcu "ustatkowania" się pod wpływem narodzin syna jest interesująca z innych względów. Ukazuje brutalny i bezwzględny świat mafii, karteli i ciemnych interesów takim jakim jest on w rzeczywistości. Jon Roberts nie sili się na ugrzecznianie czy tłumaczenie swoich czynów, nie tworzy nieprawdziwej otoczki wokół tego co i komu zrobił. Mówi o tym, że robił to bo sprawiało mu to przyjemność i miał z tego zysk. Pokazuje prawdziwe oblicze gangsterów odarte z romantycznych opowiastek o honorze, braterstwie itp. uczuciach jakie stworzyły filmy czy powieści gangsterskie. Książka ta daje także wgląd za kulisy wielkiego świata gdzie wielkie pieniądze, narkotyki, korupcja na najwyższych szczeblach i ciemne interesy przeplatają się ze sobą. Możemy na własne oczy zobaczyć jak bezkarni byli i zapewne są Ci, którzy ciemne interesy opanowali tak jak Jon Roberts (który za swe liczne przestępstwa przesiedział w więzieniu 3 lata) Przedstawieni w książce skorumpowani policjanci, sędziowie, prokuratorzy czy politycy tworzą "dymną zasłonę" dla ludzi działajacych poza granicą prawa. Ogromne pieniądze, piękne kobiety, luksusy ale także korupcja, brutalne pobicia czy zabójstwa przeplatają się w tej książce ukazując świat i ludzi, z którymi złączył Robertsa przestępczy proceder.
Książka ta skonstruowana jest w formie narracji Jona Robertsa opowiadającego w kolejnych rozdziałach o swym życiu. Narracja ta przetykana jest także licznymi wspomnieniami ludzi, którzy "pracowali" z Robertsem lub w jakikolwiek inny sposób się z nim zetknęli .
W podobny sposób przedstawione jest współczesne życie Jona (tu narratorem staje się Evan Wright) a fragmenty te "rozsiane" są po wielu rozdziałach i płynnie przechodzą we wspomnienia Jona.
Pod względem odbioru książka napisana jest atrakcyjnie i nie nudzi się nawet przy dłuższej lekturze.
Czy wart sięgnąć po tą biografię? Przy pewnych wątpliwościach natury moralnej wydaje mi się, że tak. Warto móc zobaczyć jak wygląda naprawdę świat brudnych interesów i jacy ludzie tymi interesami się zajmują. W świecie przedstawionym w książce "Prawdziwy gangster" nie ma miejsca na ideały, prawdziwą miłość czy szacunek. Tym światem żądzi siła, strach i pieniądz. W dzisiejszych czasach wielu ludziom wydaje się, że "łatwo" zdobyte pieniądze uczynią ich szczęśliwymi. Biografia Robertsa pokazuje co jeszcze idzie wraz z bogactwem gdy człowiek decyduje się na nielegalną działalność i jakim człowiekiem trzeba być lub jakim trzeba się stać by przetrwać w brutalnym świecie prawdziwych gangsterów.
Ocena Księgola 7,5/10.


 E-booka Prawdziwy Gangster do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości księgarni internetowej Woblink za co serdecznie dziękuję. woblink.com

1 komentarz:

  1. Książka jest na prawdę świetna. Polecam bardzo gorąco nie tylko fanom gatunku.

    OdpowiedzUsuń