środa, 14 listopada 2012

Kiki. Królowa Montparnasse’u

Witam wszystkich czytelników,
chciałbym was przeprosić za niezbyt częste w ostatnim czasie nowe wpisy ale niedawno urodziła mi sie córka i przy małym dziecku nie mam już tyle czasu na czytanie i recenzowanie dla was nowych pozycji.
Chcę jednak mimo to prezentować wam mozliwie często nowe wpisy a w nich krótkie recenzje książek i czasopism pojkawiajacych się na naszym rynku.
Przejdźmy jednak do sedna czyli nowego tytułu, który chciałbym wam zaprezentować.
Tym razem jest to "Kiki. Królowa Królowa Montparnasse’u " czyli fabularyzowana biografia kobiety niezwykłej, modelki, muzy Man Raya, Picassa, Brassa i wielu innych. W końcu królowej dzielnicy artystycznego Paryża czyli Montparnasse’u.
Biografia została napisana przez duńską dziennikarkę i modelkę  Lou
Mollgaard, która w formie sfabularyzowanej powieści zawarła rzetelną wiedzę na temat życia Kiki (pochodzącą zarówno z jej wspomnień jak i innych źródeł). Tak więc od strony merytorycznej książka ta posiada solidne podwaliny faktograficzne. 
Co do formy przyjętej przez autorke to muszę powiedzieć, że jest... doskonała. Fabularne ujęcie pozwala bez reszty zanużyc sie w barwny świat cyganerii paryskiej i poznać bogatą historię nie tylko Kiki ale też innych ludzi zwiazanych z niej nietuzinkową postacią.
Zatem: Czy warto? Oczywiscie, że tak i nie tylko jesli interesujesz się sztuką czy Paryżem. Książka jest świetnie napisana, a jej główna bohaterka była tak niezwykłą (nawet jak na nasze czasy) kobietą, że warto poznać jej barwne życie.
Ocena Księgola: 8/10 (jeśli kochasz Paryż lub ubóstwiasz sztukę tamtych czasów dodaj 9/10)

1 komentarz:

  1. Gratuluję dzidziusia:-)
    Raczej nie przepadam za biografiami, no chyba, że osób, którymi bardzo się interesuję, a o tej pani słyszę pierwszy raz;) ale z recenzji wynika, że to rzecz naprawdę warta uwagi, więc może kiedyś, gdy znajdę czas, spróbuję.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń