wtorek, 13 listopada 2012

Bokser z Auschwitz. Losy Tadeusza Pietrzykowskiego. - Marta Bogacka

Witajcie,
dziś chciałbym przedstawić wam biografię niezwykłego człowieka,Tadeusza Pietrzykowskiego zwanego "Teddy", boksera, żołnierza podziemia niepodległościowego, więźnia KL Auschwitz i innych obozów zagłady w końcu wspaniałego nauczyciela i mentora.
Biografia ta położyła szczególny nacisk na najtrudniejszy i najcięższy czas w życiu tego niezwykle utalentowanego przedwojennego pięściarza spędzony za drutami KL Auschwitz i innych hitlerowskich obozów zagłady, nie pomijając jednak innych okresów w życiu tego imponującego choć nieco zapomnianego przez historię człowieka.
Marta Bogacka pisząc tą książkę postawiła na podział jej na trzy główne części.
Pierwsza opowiada historię Pietrzykowskiego od urodzenia do jego aresztowania przez Niemców po nieudanej próbie przedostania się do Francji, druga najobszerniejsza obejmuje czas obozowy i opowiada zarówno o życiu za drutami jak i walkach bokserskich stoczonych w obozach, trzecia opisuje życie Pietrzykowskiego po wojnie aż do śmierci w 1991 roku. Uzupełnia je kilka historii obozowych, które nieraz opowiadał Tadeusz Pietrzykowski.
Dzięki przyjętemu przez autorkę podziałowi historia "Teddyego" jest niezwykle przejrzysta i czyta się doskonale. Z każdej części biografii czytelnik pozyskuje podczas lektury ogromną ilość ciekawych faktów i informacji.
Widzimy jak przedwojenne wychowanie w domu rodzinnym czy na ringu prowadzone przez Feliksa Stamma trenera Pietrzykowskiego ukształtowały człowieka niezłomnego fizycznie i psychicznie oraz patriotę, dla którego Ojczyzna znaczyła bardzo wiele. Dzięki temu przechodząc piekło obozu nie załamał się i przetrwał a swoimi zwycięstwami na obozowym ringu przynosił nadzieję współwięźniom. Dzięki niezłomnemu charakterowi i bajecznym umiejętnościom zdobył także mistrzostwo wszechwag KL Auschwitz walcząc często ze znacznie potężniejszymi od siebie przeciwnikami.
Z kart tej pozycji dowiadujemy się między innymi, że w czasie swego uwięzienia w KL Auschwitz Pietrzykowski miał okazję poznać i uczyć się od św. Maksymiliana Kolbe czy współpracować z rotm. Pileckim przy tworzeniu podziemnej organizacji za drutami obozu. To, że takie wybitne osobistości zapisane chlubnie w historii naszego kraju zwrócił uwagę na Tadeusza Pietrzykowskiego tym dobitniej świadczy o niezwykłości i wielkości bohatera tej książki.
Także bogata powojenna działalność pedagogiczna i popularyzatorska wskazuje jak interesującym człowiekiem był Tadeusz Pietrzykowski.
Pozycję tą czyta się błyskawicznie. Nie ma w niej niepotrzebnych dłużyzn czy innych elementów powodujących u czytelnika znużenie. Historia pięściarza "Teddyego" wciąga bez reszty i nie pozwala oderwać się od niej choć na chwilę.
Zatem czy warto? Zdecydowanie i nie ma tu znaczenia czy czytelnik interesuje się historią sportu czy boksem. Ja nie jestem miłośnikiem tej dyscypliny sportu a mimo to książkę tą przeczytałem z zapartym tchem. Gorąco polecam jej lekturę. Dziś trudno spotkać tak niesamowitych ludzi jak Tadeusz Pietrzykowski zarówno w życiu codziennym jak i w sporcie. Tym bardzie warto poznać jego historię.
W skali Księgola mocna 8 na 10.

Książkę do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości jej wydawcy Wydawnictwa DEMART S.A. za co serdecznie dziękuję.  http://www.demart.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz