poniedziałek, 5 listopada 2012

Bohatyr. Żelazny Kostur - Juraj Cervenak

Witajcie,
dziś zajmiemy się najnowszą książką jednego z najbardziej popularnych słowackich pisarzy (jego książki są także bestsellerami w Czechach) Juraja Cervenaka zatytułowaną Bohatyr. Żelazny Kostur.
To pierwszy tom z cyklu, którego akcja rozgrywa się na terenach wczesnośredniowiecznej Rusi a opowiadającego historię największego rusińskiego bohatera Ilji Muromca.
Opowieść o nim wpleciona jest w szerszą historię podbojów księcia Światosława władcy Kijowa, którego drogi przetną się z drogami wspomnianego Ilji.
Książka ta to powieść historyczna z dużą domieszką fantastyki uwidaczniającej się w obecności magii, czarowników czy istot wywodzących się z bestiariusza przedchrześcijańskiego.
Poznajemy Ilję gdy mieszka jeszcze w rodzinnej wsi i do bycia sławnym bohatyrem bardzo mu daleko. Wszystko jednak zmieni się w wyniku napaści na wioskę grupy łowców niewolników i napotkania przez naszego bohatera dziwnych wędrowców. Potem to już zemsta, miłość, walka i zazdrość zmieszają się ze sobą tworząc niezwykle interesującą bohaterską sagę.
Fabuła jest może nieco przewidywalna ale zgrabnie stworzona i przedstawiona. Dopełniają ją barwne i niezwykle wyraziste postacie oraz  interesująca narracja. Opisy batalistyczne czy pojedynków indywidualnych, istotne dla opowieści o wielkich wojownikach stoją także na wysokim poziomie i pozytywnie kształtują klimat książki.
Opowieść o Ilji czyta się bardzo dobrze i szybko. Lektura nie nudzi, nie ma zbędnych dłużyzn, które rozbudowując książkę o kolejne strony nic nowego by nie wnosiły. Akcja rozkręca się szybko i nim się obejrzymy czytamy już ostatnie strony.
Dlatego warto zanużyć się się w świat wczesnośredniowiecznej Rusi wraz z bohatyrami, magią, bitwami i mitami tamtego okresu. Czas spędzony przy tej pozycji nie będzie czasem straconym.
Oceniam tą książkę na 7,5 na 10 w skali Księgola.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz