niedziela, 12 października 2014

Sargon. Wybrańcy Inanny - Krzysztof Milczarek

Witajcie,
dziś chciałem opowiedzieć Wam o książce dzięki, której przeniesiemy się na tereny starożytnej Mezopotamii i będziemy mieli możliwość poznania historii panowania królów dynastii Akadyjskiej począwszy od założyciela dynastii Sargona Wielkiego. "Sargon. Wybrańcy Inanny" to pisana w formie eposu opowieść, w której świat ludzi i sumeryjskich bogów przeplatają się tworząc barwną mozaikę. Dzięki niej w sposób quasi-fabularny możemy obserwować losy poszczególnych władców (od początków ich panowania aż po schyłek) jak i całych ich królestw. Poznajemy kulturę, zwyczaje, obrzędowość i dowiadujemy się, że żaden z nich choćby najpotężniejszy nic nie znaczył wobec bezgranicznej mocy bogów, którzy jednak sami byli niepozbawieni jakże ludzkich wad i namiętności.
 Zaprezentowana w książce historia pełna jest bitew, boskich cudów i interwencji, bogactw, kar, walk o władzę między ludźmi i bogami. To wszystko stanowi siłę tej opowieści. Żyjący, plastyczny i barwny świat zaludniony mnóstwem zróżnicowanych ludów i frakcji potrafi wciągnąć i zaciekawić. Napisanie tej pozycji w formie eposu także wydaje się interesującym i odważnym pomysłem choć w tym przypadku to co początkowo stanowi zaletę po pewnym czasie może być odbierane także jako wada książki. Po dłuższej lekturze forma ta staje się nieco "przyciężka" i powoduje u czytajacego zmęczenie. Nie męczy treść a forma.
Jest to chyba najpoważniejszy minus tej książki i jednocześnie powód przez który nie każdemu przypadnie ona do gustu.
Jeśli interesujesz się historią starożytną (ze szczególnym uwzględnieniem Mezopotamii) lub nie straszna Ci forma eposu a chciałbyś przeczytać barwną i interesującą mityczno-historyczną opowieść to warto byś sięgnął po tą pozycje. W innym przypadku "Sargon..." może Cię rozczarować.
Ocena Księgola 6,5/10

 Książkę do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości jej wydawcy Instytutu Wydawniczego Erica http://www.wydawnictwoerica.pl/za co serdecznie dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz