środa, 22 października 2014

Dziedzictwo Przodków. Tod mit uns - Suren Cormudian

Witajcie,
dziś chciałem opowiedzieć Wam o kolejnej książce osadzonej w postapokaliptycznej rzeczywistości uniwersum Metro2033 zatytułowanej "Dziedzictwo Przodków". Historia w niej przedstawiona rozgrywa się w Kaliningradzie oraz okolicach i opowiada historię kilku grup, które przetrwały atomową zagładę i żyją w podziemnych bunkrach zarówno rosyjskich jak i historycznych niemieckich. Jako, że duża ich część to byli żołnierze stacjonujący w obwodzie kaliningradzkim stosunkowo nieźle zorganizowali oni swoje życie. Ich życie mimo, że ciężkie jest w miarę spokojne (przynajmniej biorąc pod uwagę historie, które poznaliśmy w innych ksiażkach osadzonych w tym uniwersum). Zmienia się to gdy na terenie dawnego poligonu pojawiają się niespotykani przybysze a akcja nabiera tempa jeszcze bardziej gdy dochodzą do tego poszukiwania legendarnego hitlerowskiego podziemnego miasta.
Książka Surena Cormudiana jest pozycją nietypową jak na to uniwersum. W zasadzie nie ma w nim typowego "metra", brak też wątku podróży, który pojawiał się w innych pozycjach z tego cyklu. Dostajemy tu natomiast dużą dawkę tematyki militarnej, działań wojennych prowadzonych przez regularne wojsko oraz pewną dozę eksploracji drugowojennych poniemieckich podziemi. Do tego szczypta rozważań etycznych i dyskretny wątek miłosny. I powiem Wam, że... to się sprawdza.
Mimo braku typowych elementów, do których przyzwyczaił nas cykl książkę czyta się naprawdę szybko a co najważniejsze opowieść wciąga. Mamy szybką akcję, sporo walki, ciekawych choć momentami nieco sztampowych bohaterów, tajemnicę kryjącą sie w starych podziemiach i demony przeszłości.
Lektura "Dziedzictwa..." to naprawdę spora przyjemność nie tylko dla miłośników literatury postapokaliptycznej. Książka ta wprowadza "świeży powiew" w uniwersum Metra a jego świat czyni bardziej zróżnicowanym i ciekawszym.
Krótko mówiać polecam Wam lekturę tej przemyślanej i zgrabnie napisanej pozycji.
Nie będziecie się nudzić.
Ocena Księgola 7,5/10

2 komentarze:

  1. Bardzo zacna choć czasem nierówna, jak to bywa z projektami, w których bierze udział duża ilość twórców z całego świata.

    OdpowiedzUsuń