piątek, 22 listopada 2013

Za horyzont - Andriej Diakow

Witajcie po dłuższej przerwie,
dziś chciałbym opowiedzieć Wam o ostatnim tomie opowieści przygód stalkerów Tarana i Gleba w realiach postapokaliptycznej Rosji autorstwa Andrieja Diakowa, zatytułowanym "Za Horyzont". I nie bez przyczyny użyłem tu słowa Rosji a nie Petersburga, w którym miały miejsce wydarzenia z dwóch pierwszych tomów. W książce "Za horyzont" autor wysyła swoich bohaterów wraz z przyjaciółmi w niebezpieczną podróż w głąb Rosji na poszukiwanie mitycznej technologii, która może podźwignąć ludzką cywilizację. Czy zgrana ekipa poradzi sobie z niebezpieczeństwami czającymi się po drodze? Czy dla ludzkości jest jeszcze szansa? A może jej resztki pochłonie postnuklearny mrok i zezwierzęcenie? Tego dowiecie się czytając najnowszą książkę Andrieja Diakowa.
A warto po nią sięgnąć, mimo, że jest w niej mało "Metra", które znamy z poprzednich części trylogii tego autora jak i innych książek z tego uniwersum. Historia rozgrywa się na postapokaliptycznych bezdrożach Rosji (choć część wydarzeń ma miejsce w podziemiach) i opowiada o podróży, na której końcu być może czeka bezcenna nagroda a być może ( i to bardziej prawdopodobne) utrata nadziei i śmierć.
Opowieść Diakowa to świetna historia, doskonała fabularnie, posiadająca znanych ale jeszcze bardziej dopracowanych od strony psychologicznej bohaterów, dużą dozę świeżo podanych pomysłów i genialny postapokaliptyczny klimat. Znajdziecie w niej brutalność postapokaliptycznego świata, smutek i poczucie straty, sieć kłamstw i niedopowiedzeń ale także nadzieję, przyjaźń i wiarę w lepsze jutro. Opowieść Andrieja Diakowa nie nudzi czytelnika ani przez moment. Nie ma w niej dłużyzn czy jakiś widocznych słabszych momentów. Szybka, skoncentrowana akcja ale i głębia obserwacji oraz przemyśleń tworzą doskonałą i zbilansowaną historię.
Dzięki temu książka ta to kompletna historia i doskonałe zwieńczenie trylogii.
Polecam ją każdemu miłośnikowi uniwersum "Metro 2033" jak i każdemu miłośnikowi dobrej i klimatycznej postapokaliptycznej prozy.
Ocena Księgola 9/10

1 komentarz:

  1. Wow! Polecam wszystkim! Grałes może w gre komputerową S.T.A.L.K.E.R ? klimaty te same - ciekawe czy nie stąd wzięty pomysł! Zajrzyj na yt sie nie ogladales i porównaj! serio :)

    OdpowiedzUsuń