środa, 30 października 2013

Premiery książkowe na listopad

Witajcie,
mam dziś dla Was porcję listopadowych zapowiedzi. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie.

Na początek pozycja, którą będziemy mieli okazję przeczytać już 6 listopada br. "Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów" autorstwa Ewy Winnickiej. Obraz tego zróżnicowanego miasta w jednym z najbardziej interesujących okresów w historii Stanów Zjednoczonych na pewno zasługuje na uwagę a szansa zagłębienia się i poznania świata mafii, skorumpowanej władzy, nocnych klubów, blichtru ale także przemocy i biedy tamtych czasów wydaje się być naprawdę interesująca.
Kolejną pozycja przeznaczona jest dla miłośników kosztowności i ukrytych skarbów. "Skarby przeszłości" pióra Briana Haughtona to książka przedstawiająca historie związane z przeróżnymi skarbami zarówno odnalezionymi jak i tymi uważanymi za zaginione. Dzięki niej będziemy mogli zaznajomić się z historiami z nimi związanymi, poznać ich rozmiary i skład  a wszystko to oparte na wynikach najnowszych badań naukowych. Ta fascynująca wyprawa w świat starożytnych skarbów i zaginionych dzieł sztuki stanie się naszym udziałem już 12 listopada br.
Dzień później czyli 13 listopada br. będziemy mogli zapoznać się z autobiografią jednego z najbardziej kontrowersyjnych muzyków polskiej sceny. Mowa tu o historii Piotra Marca szerzej znanego jako Liroy legendy polskiego rapu przedstawionej w książce "Liroy. Autobiografia". Nie przepadam za autobiografiami muzyków ale dla tego wykonawcy robię wyjątek nie tylko z powodów sentymentalnych (muzyka mojego dzieciństwa) ale także dlatego, że Piotr Marzec jako raper położył "fundamenty" pod ten popularny w naszym kraju gatunek muzyczny.
20 listopada na nasze półki księgarskie trafi wstrząsająca książka autorstwa Lydii Cacho "Niewolnice władzy. Przemilczana historia międzynarodowego handlu kobietami". Autorka to najbardziej znana dziennikarka śledcza w Meksyku, na co dzień zajmująca się także obroną praw kobiet w tym kraju. Kobieta ta podjęła walkę z seksualnym niewolnictwem i handlem tzw. "żywym towarem" , który stał się drugim po handlu narkotykami, pod względem dochodowości, czarnorynkowym "biznesem". Pracowała nad tą książką przez 5 lat jeżdżąc po świecie i rozmawiając z ofiarami tego nieludzkiego procederu. W związku ze swoją działalnością sama padła ofiarą gwałtu, którego sprawcy nie zostali ukarani. Mimo to jej nieugięta postawa i dalsza działalność doprowadziła przed sąd choć część osób zaangażowanych w handel ludźmi.
Książka ta odkryje wiele faktów z historii i teraźniejszości tego procederu, który często jest marginalizowany zarówno przez władze jak i media. Z pewnością to najmocniejsza książka tego zestawienia poruszająca tak istotny temat, że nie nie sposób przejść obok niej obojętnie.

Na koniec książka, na którą czekam równie niecierpliwie co na książkę Lydii Cacho ale sytuująca się w diametralnie innej gałęzi literatury. Jest to "Łabędzi śpiew. Księga I" autorstwa Roberta McCammona. To opowieść o apokalipsie jaka spada na nasz świat i życiu ludzi, którym udało się ją przetrwać. Brutalna, przejmująca, budząca ogromne emocje książka łącząca postapokalipsę z elementami metafizyki porównywana jest do "Bastionu" Stephena Kinga a to już wystarczy za rekomendację. Czekam z ogromną niecierpliwością na ten tytuł, który ukaże się w Polsce już 12 listopada.Jak widzicie listopad obfitować będzie w ciekawe tytuły o zróżnicowanej tematyce. Jako fanatycznego miłośnika książek cieszy mnie mnogość tytułów jakie pojawiają się na naszym rynku wydawniczym dzięki czemu możemy mieć nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie a czytelnictwo "w narodzie" nie zginie. Czego sobie i Wam życzę.

2 komentarze:

  1. Łabędzi Śpiew kupię na pewno, choć jeszcze nie wiem kiedy... Oby jak najprędzej, naprawdę mam apetyt na McCammona :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyznam, że ja też "napalam się" na tą książkę jak przysłowiowy "bezzębny" na suchara :)

      Usuń