środa, 23 października 2013

Pierwsze dni, Konfrontacja - Rhiannon Frater

Witajcie,
dziś chciałbym przedstawić Wam książki "Pierwsze dni" i "Konfrontacja" będące dwoma tomami trylogii "Zmierzch Świata Żywych" autorstwa pochodzącej z Teksasu pisarki Rhiannon Frater.
Jest to opowieść o dwóch kobietach prokurator Katie i gospodyni domowej Jenni, które los zetknął w momencie gdy uporządkowany świat jaki znamy legł w gruzach w wyniku epidemii zmieniającej ludzi w zombie. Historia przedstawiona przez autorkę opowiada o walce jaką staczają bohaterki by przetrwać we wrogim, nieprzyjaznym świecie.
Przy popularnym ostatnio temacie "zombie", który eksploatowany jest już nie tylko przez literaturę ale także film, serial i inne media można by uznać, że jest to kolejny produkt "odcinający kupony" od popularnego pomysłu.
Czy jest tak rzeczywiście? Czy to kolejna szmira o zombie tworzona dla pieniędzy? A może to jednak to coś więcej?
Historia przedstawiona w książkach swoją premierę miała w internecie jako "sieciowy" projekt autorki. Publikowała ona po jednym rozdziale i z czasem "dorobiła" się sporej grupy fanów a to zaowocowało wydaniem historii Katie i Jenni w wersji papierowej (historia podobna jak u twórcy Uniwersum Metro 2033 Dymitrija Glukhovskyego).
I w sumie nie dziwię się, że opowieść spodobała się tak wielu ludziom. To mocna, brutalna opowieść (nie spodziewałem się, że kobieta może napisać tak brutalną historię) o czasach, w których cywilizacja się skończyła. Po ulicach włóczą się stada wygłodniałych ludzkiego mięsa zombie ale na ludzi czyha znacznie więcej niebezpieczeństw. To wizja świata, w którym zasady należy określać ponownie a przetrwanie zależy od organizacji, wzajemnego wsparcia, lojalności, odwagi ale także zdecydowania i szczęścia.
To historia ludzi, którzy stanęli na krawędzi utraty swego człowieczeństwa i zdrowych zmysłów. Jedni ją przekroczą, inni nie ale kto z nich przetrwa? Tego dowiecie się czytając te bardzo interesujące brawurowo napisane książki.  Mimo mocnej wymowy to także opowieść o mocy przyjaźni, miłości i wzajemnego zaufania.
Powiedzieć, że książki te są pozycjami wciągającymi czy, że czyta się je bardzo szybko to nic nie powiedzieć. Są jak prawdziwe tornado, nie pozwalają się oderwać od opowieści ani na chwilę. Czytając jedną stronę już myśli się co przyniesie kolejna.
Wizja autorki ma niesamowity klimat, wyrazistych zróżnicowanych bohaterów, zgrabne opisy, wciągającą fabułę, wartką akcję ale także ważne pytania o kondycję człowieczeństwa w sytuacji upadku cywilizacji i ciągłego zagrożenia. To fabuła na miarę historii opowiedzianej w komiksie (lub serialu) "Żywe Trupy".
Czy bohaterkom uda się przetrwać w niebezpiecznym świecie pełnym zombie i nie lepszych niż zombie ludzi? Czy ich przyjaźń przetrwa i czy będą w stanie funkcjonować w nowej jakże brutalnej rzeczywistości? Dowiecie się czytając te fenomenalne pozycje. Ja czekam już z ogromną niecierpliwością na ostatni trzeci tom trylogii, która zakończy opowieść o dwóch kobietach w świecie zombie.
Gorąco polecam Wam lekturę tych powieści. Nie zawiedziecie się.
Ocena Księgola 9/10.

3 komentarze:

 1. Internetowa powieść wydana jako książka - pozazdrościć, każdy amator chciał by takiego debiutu :D Ciekawe okładki, lubię tego typu grafiki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładki są niezłe ale treść to prawdziwe mistrzostwo. Ostatnio coraz częściej utalentowani autorzy najpierw zaczynają od "darmowej" twórczości w sieci by z czasem doczekać się papierowych wydań. Tak było u wspomnianego D. Glukhovskyego tak jest u R. Frater. To dobra tendencja i oby więcej takich twórców wypłynęło na szerokie literackie wody.

   Usuń
 2. Okładki wymiatają! W końcu trochę kreatywności twórców a nie kolejna tandetna podróbka innych prac. Ciekawa recenzja, polecam.

  OdpowiedzUsuń